Dzień Polski i Dzień Niemiecki

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła nawiązała współpracę z szkołą średnią Gelehrtenschule w Meldorf (RFN). Meldorf to miasto malowniczo położone nad morzem Północnym w kraju związkowym Schlezwik-Holsztyn. Jego nadmorska architektura oraz krajobraz  przypływów i odpływów są bardzo odmienne od naszego podkarpackiego krajobrazu pełnego lasów, wzgórz i połonin.  Mimo tych różnic, mimo odmiennych kultur i innego języka  współpraca między naszymi szkołami rozwija się bardzo ciekawie.

W ramach wspólnych działań w dniu 31.05.12  uczniowie niemieckiej szkoły zorganizowali  Dzień Polski (Polen-Tag), a w dniu 04.06.12 sędziszowscy uczniowie Dzień Niemiecki (Deutschland-Tag).

Uczniowie w Meldorf obejrzeli przygotowaną przez sędziszowskich licealistów niemieckojęzyczną prezentację mulitmedialną „Polen ist reisewert” [Warto odwiedzić Polskę] przedstawiającą najpiękniejsze zakątki od Bałtyku do Tatr.  Ponadto, według przepisu podanego przez naszych uczniów przygotowali nieznaną im dotychczas  tradycyjną polską sałatkę jarzynową.

Jako, że grupa niemiecka przyjedzie w odwiedziny do Polski w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO2012, uczniowie z Meldorf chcieli też nauczyć się śpiewać polski hymn Euro212 „Koko koko“.  Z pomocą przyszli uczniowie nasi licealiści.  Wykonali oni tę piosenkę po mistrzowsku na stadionie Lechii Sędziszów Młp., a nagranie, tekst piosenki w języku polskim oraz nuty zostały wysłane drogą internetową do Niemiec.

Dnia 04.06.12 w naszej szkole odbył się Dzień Niemiecki. W tym dniu uczniowie ubrani byli w barwy flagi niemieckiej. Obejrzano prezentację multimedialną przygotowaną przez rówieśników z Meldorf pod tytułem „Deutschland ist reisewert“ [Warto odwiedzić Niemcy].  Ponadto uczniowie niemieccy nakręcili filmik, w którym przedstawiają siebie oraz swoją szkołę.  To zapoznanie uczniów z obu krajów okaże się bardzo pomocne,  gdy dnia 15.06.2012 grupa polska i grupa niemiecka spotkają się w Krakowie na wspólnych warsztatach turystyczno-kulturalnych. Póki co, polscy uczniowie nie rozstają się z „Rozmówkami polsko-niemieckimi“. Cdn. …
Aldona Homa