PRZEDMATURALNY ZAWRÓT GŁOWY
...U RODZICÓW
czyli jak poradzić sobie
ze stresem przedmaturalnym
swoim i swoich dzieci
To, że Ty i Twoje dziecko odczuwacie stres przedmaturalny jest naturalnym stanem rzeczy. Jest to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu Twojego dziecka i zarówno ono jak i Ty pragniecie aby wszystko poszło jak najlepiej. Nie należy jednak przesadzać z zamartwianiem się i swoim zachowaniem dodatkowo denerwować maturzystę. Dlatego bardzo ważne jest, abyś nauczył się radzić sobie ze swoim stresem i dodatkowo wsparł swoje dziecko przed egzaminem dojrzałości.
Stres może powodować uczucie pustki w głowie, pogorszenie pamięci, trudności w koncentracji uwagi i podejmowaniu decyzji, a także kłopoty ze snem. Nie należy jednak od razu tracić głowy. Pamiętajmy: Stres nie jest taki straszny jak go malują. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie. Jeśli nie radzimy sobie z nim – jest odczuwany jako coś nieprzyjemnego. Ale jeśli go pokonujemy – może dostarczać przyjemnych odczuć. Stres może dodać nam sił, może zmobilizować nas do dalszego działania i być motorem naszych sukcesów.
JAK POMÓC DZIECKU W PRZYGOTOWANIU SIĘ DO MATURY?
Etap I
Na początku roku szkolnego – ustal zasady współpracy
- Zachęć swoje dziecko do systematyczności. Wspólnie ustalcie harmonogram przygotowań do matury. Nie zapomnij jednak o relaksie i rozrywce.
- Zapytaj dziecko, jak najlepiej można mu pomóc. Czy chciałoby żeby przepytywać je od czasu do czasu z materiału lub czy potrzebuje korepetycji z jakiegoś przedmiotu.
- Jeśli Twoje dziecko tego potrzebuje ustal specjalne „strefy ciszy”, w których mogłoby się ono spokojnie uczyć. Ewentualnie można zwolnić je z pewnych obowiązków.
Pamiętajmy jednak, że czasami taki „stan wyjątkowy” w domu może niepotrzebnie wzmóc u dziecka stres, dlatego przed wprowadzeniem tych postulatów w czyn koniecznie omów je ze swoją pociechą.
Etap II
Na 5 miesięcy przed maturą – zweryfikuj pierwszy plan
- Sprawdź czy wasze założenia z przed 5 miesięcy zdają egzamin. Jeśli nie spróbuj je poprawić i udoskonalić. Porozmawiaj z dzieckiem. Może pojawiły się nowe problemy, którym trzeba zaradzić, a może Twoja pociecha rozwinęła w tym czasie nowe możliwości i umiejętności. Pomyślcie wspólnie co wymaga udoskonalenia, poprawy i spróbujcie to zrobić.
- Zaproponuj dziecku naukę szybkiego opanowywania stresu np. trening autogenny, techniki relaksacyjne.
Etap III
Na 5 tygodni przed maturą – omów z dzieckiem plan awaryjny
- Na wszelki wypadek omów z dzieckiem plan działania, na wypadek gdyby nie poszło mu zbyt dobrze na maturze. Wskaż mu inne drogi wyjścia z sytuacji, np. pójście do szkoły policealnej.
- Nigdy go nie strasz, że niezdanie matury to „koniec świata” czy beznadziejna sytuacja bez wyjścia. Trzeba wówczas pomóc dziecku zmienić plany i cele życiowe w ten sposób aby służyły dalszemu jego rozwojowi.
Etap IV
Na 5 dni przed maturą – postaraj się o optymistyczną atmosferę
- Powiedz dziecku, że bez względu na wszystko wierzysz w jego możliwości.
- Opowiedz dziecku kilka dowcipów i anegdot o różnych ludziach i znajomych, którzy zdawali maturę przed nim. Możesz także opowiedzieć o własnym zdenerwowaniu przed swoim egzaminem maturalnym.
- Pokaż dziecku postawę, „że jakby co, to dziury w niebie nie będzie”.
Etap V
W dzień matury – trzymaj nerwy na wodzy i uśmiechaj się do dziecka
- Dopilnuj aby dziecko zabrało wszystko, co będzie mu potrzebne na egzaminie: dokument tożsamości, długopisy, kalkulator, etc.
- Uśmiechnij się do dziecka, poklep go po ramieniu, przytul i dodaj otuchy.
Potem, spokojnie zaciśnij kciuki i wróć do własnych zajęć.
CO POMAGA, A CO PRZESZKADZA W WALCEZE STRESEM PRZEDMATURALNYM |
|
POMAGA |
PRZESZKADZA |
Motywuj swoje dziecko do nauki.
|
Unikaj błędnych komunikatów: nie mów „zobaczysz, nie zdasz” – tego typu komunikaty programują dziecko negatywnie i potęgują jego stres. |
Zacznij uprawiać jakiś sport w wolnych chwilach, co pozwoli Ci na czynny relaks i pomoże rozładować swój stres przedmaturalny. Możesz też zachęcić swoje dziecko do wspólnej aktywności fizycznej.
|
Nie panikuj. Widząc Twoje zdenerwowanie dziecko może pomyśleć, że nie wierzysz w jego umiejętności i co gorsze samemu zacząć tak myśleć. |
Spotkaj się z innymi rodzicami, których dzieci zdają w tym roku maturę. Zobaczysz, że nie tylko Ty przeżywasz stres, poznasz zmartwienia pozostałych rodziców, co pozwoli Ci na zdystansowanie się do własnych obaw i przeżyć. Możesz uzyskać też kilka cennych rad od pozostałych rodziców.
|
Nie okazuj mu swego stresu. Niezależnie jak często i mocno przejmujesz się jego egzaminem. Staraj się też nie opowiadać ciągle o maturze w obecności dziecka, nawet gdy rozmawiasz z kimś innym. Niepotrzebnie zestresujesz tym siebie i dziecko. |
Nie zostawiaj dziecka samego ze swoimi problemami. Nie musisz ciągle proponować mu swojej pomocy, ale wystarczy, żebyś czujnie stał obok. To doda pewności Twojemu dziecku w stresujących momentach.
|
|
POWODZENIA WSZYSTKIM MATURZYSTOM
I ICH RODZICOM
życzy
mgr Justyna Wątroba
pedagog szkolny
Na podstawie Programu Radzenia Sobie Ze Stresem Dla Maturzystów – Stres Pod Kontrolą