Podsumowanie projektu „Gastronomic Wonders Through Europe” w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Młp.

realizowanego ze środków Unii Europejskiej w programie: Comenius Partnerskie Projekty SzkółUczenie się przez całe życie (LLPThe Longlife Learning Programme)

Międzynarodowy projekt związany z poznawaniem kulinarnych cudów Europy trwa od 01.08.2013 do 31.07.2015 roku.  Oprócz sędziszowskiego LO w projekcie uczestniczą 4 partnerskie szkoły średnie: z Liege (Belgia), z Mealhady (Portugalia), z Kirsehir (Turcja) i Vilkaviskis (Litwa).  Projekt, na który każda ze szkół otrzymała po 20.000 euro  pozwolił na realizację  zadań takich jak: wizyty, działania online, ankiety, plakaty, prezentacje multimedialne, ulotki, pocztówki, kalendarze, słowniczek i wspólna książka projektowa zawierająca  wspomnienia, fotografie, przepisy kulinarne, opinie, komentarze uczestników i świadków realizacji projektu.

W wyjazdach grupy polskiej do Belgii, Turcji, Litwy i Portugalii uczestniczyło  łącznie 5 nauczycieli oraz 22 uczniów.  Podczas wizyty  szkół partnerskich w Polsce, w spotkanie zaangażowało się całe grono pedagogiczne i uczniowie, którzy przyjęli przybyłych na wspólnych lekcjach.   Ponadto 20 uczniów z naszego LO wraz z rodzinami  podjęło się gościć w domach  uczniów z Turcji, Belgii, Litwy i Portugalii.  Odwiedziny w każdym z krajów partnerskich trwały zazwyczaj 5-7 dni i pozwalały na poznanie środowiska, miasta, szkoły, udział w zajęciach lekcyjnych, prezentację zadań projektowych, wspólne warsztaty kulinarne i krótkie zwiedzanie okolicy.

To dwuletnie doświadczenie umożliwiło młodzieży bezpośredni kontakt z rówieśnikami z zagranicy, sprzyjało znoszeniu barier kulturowych i językowych, przezwyciężaniu stereotypów i wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Projekt był też doskonałą okazją do poznawania  krajów i kultur, zawierania nowych przyjaźni, a także do propagowania wiedzy o własnym kraju. Miał także znaczenie motywacyjne do nauki języków obcych i pracy nad sobą. Społeczność sędziszowskiego LO cieszy się z możliwości udziału w tym niezwykle wartościowym projekcie i żywi nadzieję na kolejną taką szansę w przyszłości.