Polsko-niemiecka wymiana młodzieży 2016

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na 11-18 czerwca 2016 zaplanowane jest spotkanie międzynarodowe uczniów ze szkoły średniej  Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeld (RFN) i młodzieży LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.  Uczniowie niemieccy  przyjadą do Polski na tydzień. Będzie to  spotkanie grupy polsko-niemieckiej we wspólnym projekcie podróży do miejsc pamięci drugiej wojny światowej.

W programie tego spotkania zaplanowano przede wszystkim zwiedzanie  Muzeum w Oświęcimiu, Muzeum Fabryki Schindlera w Krakowie. Bielefeld i Rzeszów to miasta partnerskie, dlatego goście, przebywając przez kilka dni w domach polskich uczniów będą mieli okazję poznać też uroki naszego regionu i samego Rzeszowa. 

W październiku 2016 planowana jest rewizyta polskich uczniów w Niemczech.

Wymiana międzynarodowa ta jest możliwa przede wszystkim dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) - organizacji utworzonej w roku 1991 przez rządy Polski i Niemiec w celu wspierania dobrych kontaktów między młodzieżą z Polski i Niemiec. 

Projekt sędziszowskiego LO i szkoły z Bielefeld uzyskał akceptację PNWM  na dofinansowanie spotkania w Polsce w wysokości  10.000,- PLN.  Suma ta pozwoli między innymi na wsparcie dla polskich uczniów i rodzin goszczących. 

Czytany 329 razy