Licealiści z Sędziszowa Młp. w Wielkiej Brytanii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sześcioosobowa grupa z LO w Sędziszowie Młp. wzięła udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży z cyklu CITY BOUND EUROPE, w dniach 06-13.08.2016 w północnej Anglii, w Leeds i Doncaster. Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w programie Erasmus+.


O wrażeniach opowiadają uczestnicy:

Patrycja Świstak:

Tydzień spędzony w Leeds to najlepszy czas w moim życiu. Program dał mi okazję do poznania rówieśników z Niemiec, Czech, Anglii, Rumunii i Grecji. Co dzień rozmawialiśmy po angielsku i poznawaliśmy uroki tego kraju: pochmurną pogodę, przelotne deszcze, angielską architekturę, zamki, ruch lewostronny na drogach i odmienny akcent mieszkańców z okolic Yorshire. Najbardziej podobała mi się gra „city challenge”, która polegała na wspólnym szukaniu różnych miejsc i wykonywaniu wielu zadań w mieście. Dzięki temu uczyliśmy się pracy i komunikacji w grupach międzynarodowych.

Natalia Magdoń i Jakub Kubicz:

Bardzo ciekawą częścią programu był wieczór wielokulturowy, podczas którego dowiedzieliśmy się wiele o innych krajach, tradycjach, poznaliśmy nowe potrawy: czeskie bramboraki, rumuńską mamałygę, greckie gołąbki w liściach winogron, niemiecką sałatkę ziemniaczaną i inne. Ćwiczyliśmy też tańce narodowe, jak: zorba, czeska polka, walc, polonez. Do końca życia zapamiętamy atmosferę i niesamowitych ludzi, których tam poznaliśmy.

Dominik Barciński:

Projekt był najlepszym wydarzeniem, jakie mogło mnie spotkać, w programie było wiele atrakcji, takich jak: zwiedzanie Muzeum Zbrojowni Królewskiej w Leeds oraz zamku w Conisbrough w hrabstwie South Yorkshire. Ponadto uczestniczyliśmy w takich wyzwaniach jak: aeroball, laserowy paintball, tyrolka i wspinaczka w parku linowym do wys. 20 metrów. Najbardziej podobało mi się wspólne budowanie tratw i pływanie po stawie. Te wyzwania wymagały pokonania lęku wysokości czy innych obaw, ale pomogły nam nabrać więcej pewności siebie i wiary we własne możliwości.

Dominik Feret:

Wszystko odbywało się w fantastycznej atmosferze współpracy, stworzonej dzięki uczestnikom spotkania: Czesi, Niemcy, Anglicy, Rumuni, Grecy oraz Polacy - może sie to wydawać na niecodzienne połączenie, jednakże zżyliśmy się razem i bardzo przeżywaliśmy rozstanie. Przekonałam się, że stereotypy dotyczące innych narodowości nie są prawdziwe. Pomimo początkowych obaw, że bariera językowa będzie nie do pokonania, z komunikacją nie było żadnego problemu. Jedni byli szaleni, drudzy cisi, jednakże dzięki takim różnicom dopełnialiśmy się i spędziłem najlepszy tydzień w swoim życiu. Jeśli kiedyś nadarzy się okazja udziału w wymianie międzynarodowej, na pewno będę chciał wziąć w niej udział.

Aldona Homa, opiekun:

Program City Bound Europe opiera się na pedagogice przeżyć, gdzie młodzież poprzez działanie, pracę w grupie i dialog uczy się wspólnego analizowania i rozwiązywania problemów. Zadania, które uczestnicy mieli do wykonania wymagały kreatywności, współpracy, polegania na sobie, podpierania się własnymi doświadczeniami oraz uczenia się od siebie nawzajem. Nasza szkoła wzięła czwarty raz udział w tym programie, mamy nadzieję, że również w przyszłym roku uda się uczestniczyć w CITY BOUND EUROPE.

Czytany 364 razy