CIĄG DALSZY WYMIANY MIĘDZYKULTUROWEJ AFS w LO W SĘDZISZOWIE MŁP.

W roku szkolnym 2018/19 szósty raz realizowany będzie program wymiany międzykulturowej American Fields Service. Dotychczas w programach rocznych i trymestralnych gościli u nas uczniowie z Niemiec, Włoch i Meksyku i USA.

W zbliżającym się roku szkolnym 2018/19 do społeczności szkolnej LO dołączą 4 uczennice: z Hongkongu, Włoch i Francji.

XI WEN WU, 16 lat (Hongkong)

大家好,我是來自香港的交流生,我叫Jenny,中文名是吳僖汶。我今年16歲了。我是個超級活潑的女孩,我喜歡唱歌跳舞,彈吉他,打籃球,旅行。我很榮幸獲取了這次交流的機會,也很高興能夠來到波蘭??,體驗當地的文化生活,民生等等。希望在波蘭能與當地的人們愉快的相處。

Hi, nice to meet you all. It’s my honor to be an exchange student of AFS program. My name is Wu Xi Wen. (Jenny), I am 16 years old. I am sporty, I love singing, dancing, painting, playing guitar and play basketball. I play guitar every week and play basketball every Monday with my schoolmates.

MARTINA CORONELLA, 16 lat (Włochy)

Hi, Guys, I’m Martina from Italy and I will spend the next year in your school. I'm really excited about the experience that I will live there and I can not wait to meet you all!

LUCIA COPPONI, 16 lat (Włochy)

Hi! I am Lucia and I hope with my all heart that it will be great in your country. Greetings!

MARIE LOUVEAU, 17 lat (Francja)

Bonjour de la France! Je suis pressée de vous rencontrer et de vivre mon aventure en Pologne en tant qu’étudiante d’échange !

"Hello from France! I'm happy to meet you and to live my adventure in Poland as an exchange student!"