ERASMUS+ w Belgii Wyróżniony

W dniach 15.09- 20.09.2024 Młodzież LO im. Ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odwiedziła partnerską szkołę w Hasselt, w Belgii. Odbyło się spotkanie projektowe Erasmus+ młodzieży z Polski , Belgii i Norwegii. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów klas czwartych pod opieką nauczycieli p. Marleny Rembisz oraz p. Julii Pondo.
O swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy:
Emilia K., kl. 4c
Najbardziej podobało mi się zwiedzanie miast. Zarówno samego Hasselt jak i Brukseli. Poznałam historie obu miast, która była bardzo ciekawa. Zobaczenie wszystkich kościołów, posągów, zabytków itd. na własne oczy było znacznie lepsze od zdjęć na Internecie. Mogłam też dowiedzieć się wielu zabawnych ciekawostek od lokalnych ludzi.
Franciszek Sz., kl. 4a
Wymiany zdecydowanie poleciłbym innym uczniom ze względu na fakt, że są one niezwykle rozwijającym kulturowo przeżyciem, pomagają w nauce języków obcych i zawieraniu nowych znajomości.
Wiktoria Zięba., kl. 4c
Definitywnie poleciłabym wymianę innym uczniom, ponieważ właśnie takie programy pozwalają „otworzyć umysł” i zacząć szerzej patrzeć na kulturę. Nowe doświadczenia pomagają w samorozwoju i kształtowaniu własnego ja, które w tym czasach jest bardzo ważne. Wymiany często też potrafią zmienić światopogląd i spojrzeć na życie z innej perspektywy.
Uczniowie uczęszczali na lekcjach , warsztatach, aktywnie brali udział w zajęciach , lekcjach muzealnych i spotkaniach edukacyjnych poświęcanych demokracji , II Wojnie Światowej, pamięci i wiedzy o obozie koncentracyjnym w Breendonk oraz problemom społecznym i politycznym. Młodzież również odwiedziła wiele ciekawych miejsc w Hasselt oraz w Brukseli, gdzie odwiedziliśmy Parlament Europejski.
Celem projektu była komunikacja w języku angielskim, wzmacnianie świadomości kulturowej, kompetencji społecznych i cyfrowych, kreatywności i zmysłu inicjatywy. Jesteśmy przekonani, że wszystkie cele zostały osiągnięte.
Uczniowie mieszkali u rodzin goszczących gdzie poznawali kulturę tego kraju i ćwiczyli język angielski. Podczas pobytu w Belgii uczniowie zawarli wiele nowych znajomości i przełamali barierę językową.