Erasmus+ na Litwie - od 6 do 11 listopada 2023 Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W ramach programu  Akredytacja Erasmusa 10 uczniów sędziszowskiego LO wraz z opiekunami p. A. Homa  p. D. Liwo  mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić Litwę, zwiedzić Wilno, Kowno, Mariampol oraz małe miasteczko Vilkaviškis, a w nim szkołę średnią Aušra Gymnasium, z którą nasza szkoła utrzymuje współpracę już od roku 2013.

Ania i Monika, kl. IIIA: Nie tylko doskonale się bawiliśmy  uczestnicząc w różnorodnych zabawach integracyjnych, lecz także zdobyliśmy głębsze spojrzenie na litewską kulturę. Podczas wymiany odwiedziliśmy Virbalis, gdzie wraz z lokalnymi mieszkańcami poznawaliśmy dawne obyczaje, piekliśmy chleb i delektowaliśmy się tradycyjnym jedzeniem. W Mariampolu podziwialiśmy projekt artystyczny  graffiti MALONE (Mariampol – Londyn  - Nowy Jork), a następnie w grupach międzynarodowych tworzyliśmy filmy o problemach ekologicznych. Zgłębiając tematykę ekologiczną i wzbogacając nasze zrozumienie zrównoważonego rozwoju odwiedziliśmy też nowoczesne laboratorium w oczyszczalni ścieków i sortownię do recyklingu.  Najpiękniejszym doświadczeniem był dla nas wieczór kulturowy  z tradycyjnymi tańcami ludowymi i muzyką na żywo, wszystko zorganizowane przez utalentowanych uczniów z Vilkaviškis. Na koniec Litwini przygotowali dla nas tort z flagą biało-czerwoną dla uczczenia polskiego święta Niepodległości.

W bogatym programie znalazł się też czas na zwiedzanie Wilna, wizytę w kaplicy Ostrobramskiej i na cmentarzu na Rossie.

Już wkrótce, bo 27 listopada grupa litewska przybędzie na tydzień do Polski, by w sędziszowskim LO wziąć udział w kolejnym spotkaniu międzynarodowym.

Czytany 291 razy