Międzynarodowe spotkanie nauczycieli w projekcie ERASMUS+ Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

W dniach 7-11 maja 2023 odbyło się w Polsce międzynarodowe  spotkanie w ramach projektu „Pamięć o przeszłości dla wspólnej przyszłości”. W spotkaniu uczestniczyło dwudziestu nauczycieli ze szkół partnerskich z Norwegii, Hiszpanii, Belgii, Rumunii i Niemiec. Podczas pobytu w Polsce goście zwiedzili Kraków, Rzeszów oraz Sędziszów Młp.

Program spotkania został przygotowany i poprowadzony przez p. mgr Witolda Saja; goście poznawali historię Polski lat 80. XX wieku zwiedzając z przewodnikiem Nową Hutę w Krakowie oraz w sędziszowskim ratuszu podczas wykładu przygotowanego przez p. mgr Tomasza Przywarę. W Sędziszowie Młp. goście odwiedzili też klasztor Ojców Kapucynów oraz cmentarz żydowski, gdzie p.Witold Saj opowiadał gościom o losach miasta podczas II wojny światowej. Nauczyciele poznali też historię Rzeszowa zwiedzając Rzeszowskie Piwnice - Podziemną Trasę Turystyczną. W związku z najnowszymi wydarzeniami w Europie, dodatkowym punktem programu historycznego była wizyta w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, gdzie rzecznik prasowy p. Waldemar Mazgaj opowiadał o roli i znaczeniu lotniska rzeszowskiego podczas toczącej się wojny w Ukrainie.

Oprócz zwiedzania i poznawania historii Polski zaplanowane zostało również nowatorskie działanie projektowe: dwoje nauczycieli z Norwegii poprowadziło dla sędziszowskich licealistów interaktywną lekcję o historii Norwegii.  Całe spotkanie zakończyło się podsumowaniem działań projektowych oraz planami na dalszą współpracę.

Organizatorzy składają podziękowanie dla Burmistrza Sędziszowa Młp. p. Bogusława Kmiecia za serdeczne przyjęcie w ratuszu oraz Braciom Kapucynom za gościnę i wspaniałą kawę!

Czytany 250 razy