ERASMUS+ SPOTKANIE W NORWEGII Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W dniach 14-18.03.2022 odbyło się spotkanie międzynarodowe w Norwegii w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Wspólne działanie na rzecz integracji społecznej (2019-2022) realizowane z szkołami z Hiszpanii, Rumunii, Łotwy i Norwegii.

10 uczniów wraz z 2 opiekunami uczestniczyło w zajęciach projektowych w szkole w Mysen oraz w Oslo.

O swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy spotkania:

ZOSIA R. kl. IIIC

Wyjazd do Norwegii przyniósł mi wiele dobrego, przede wszystkim mogłam poćwiczyć swój angielski w prawdziwym życiu i przełamać barierę językową. Mieszkaliśmy w domach naszych kolegów z Norwegii, spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, z którymi bardzo się zaprzyjaźniliśmy. Poznaliśmy norweskie tradycje i spróbowaliśmy tradycyjnych dań. Zdecydowanie poleciłabym wszystkim, by wzięli udział w wymianie, bo jest to świetna okazja do zwiedzenia nowego kraju i przede wszystkim zawarcia przyjaźni na całe życie!

JULITA F. kl. IIIC i ELA D. kl. IIIA

Spotkanie w Norwegii  to świetne doświadczenie dające możliwość poznania i zobaczenia kawałka świata.  Jeśli chodzi o trudności, to może na początku  wyzwaniem było przełamanie bariery językowej i onieśmielenia przy zamieszkaniu u kogoś zupełnie obcego, ale to był tylko chwilowy strach, bo po zapoznaniu się z goszczącą rodzinką wszystko było super! Poznałyśmy wielu niesamowitych ludzi z którymi będziemy trzymać kontakt. Norwedzy to super ludzie, spokojni  z luźnym podejściem do życia, a Norwegia to piękny, otwarty i bardzo czysty kraj!

WERONIKA, kl. IIIC

W ramach projektu odwiedziliśmy w Oslo centrum młodzieżowe, gdzie każdy uczeń po lekcjach może  rozwijać swoje zainteresowania, grać na instrumentach, czytać, uprawiać sporty oraz integrować się. Takie miejsca stworzono, by zapobiegać wykluczeniu dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach,  z rodzin o trudnej sytuacji materialnej lub z innymi problemami. Opiekują się nimi wolontariusze z przygotowaniem psychologicznym i pedagogicznym, zapewniają im też dodatkowe posiłki. W szkole w Mysen poznaliśmy szereg działań włączających, jakie podejmują nasi rówieśnicy, jak festiwale, koncerty, aukcje, przedstawienia.  Poznaliśmy  również  pracę  naszych kolegów w Radzie Młodzieżowej miasta. Podoba nam się, że oni od najmłodszych lat interesują się rozwojem miasta i okolicy, doradzają lokalnym władzom w nowych przedsięwzięciach, a ich pomysły są bardzo cenne dla miasta.

KAROLINA P. KL. IIIC

Ten wyjazd pokazał mi taki trochę inny świat, jak wyglądają miasta, szkoły, instytucje, domy w Norwegii, jestem pozytywnie zaskoczona, projekt dodatkowo pokazał mi, że mogę sobie ogólnie poradzić za granicą na wyjeździe, bo to był dopiero mój drugi pobyt za granicą i pierwszy lot w życiu i było dobrze :)) Właśnie obawiałam się, że gdzieś się zgubię, czegoś nie zrozumiem, a tak naprawdę było wszystko okej. Z pewnością poleciłabym rówieśnikom taki wyjazd, bo można poznać świetnych ludzi i ciekawe kultury. Norwegowie wydają mi się bardzo przyjaźni i kulturalni, szczególnie moja rodzinka goszcząca. Ja byłam otwarta na rozmowę z nimi i oni również.

Opiekunowie A. HOMA, W. SAJ: niezmiernie cieszymy się, że uczniowie mogli wziąć udział w spotkaniu i mamy nadzieję, że dalsza realizacja projektów Erasmus+ przyniesie naszej szkole wiele dobrego.

Czytany 189 razy