Konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Konsekracja kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim jest „młodą” wspólnotą. W roku bieżącym obchodzi dziesięciolecie istnienia, które będzie połączone z konsekracją kościoła. Pomimo swojej krótkiej historii, wydaje się być dobrze już zorganizowaną i dość prężnie działającą wspólnotą formującą wiernych do głębszego życia duchowego ze szczególnym uwzględnieniem kultu miłosierdzia Bożego.

Do roku 2010 w Sędziszowie istniała jedna parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, która powstała w drugiej połowie XIII w. Obok kościoła parafialnego działalność duszpasterską od roku 1766 prowadzą też o.o. kapucyni przy swoim kościele pw. Św. Antoniego Padewskiego.

W sierpniu 2004 r. ks. Krzysztof Gac, ówczesny wikariusz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, został skierowany jako wikariusz do parafii Narodzenia NMP w Sędziszowie Młp. z poleceniem budowy kościoła i tworzenia nowej parafii w zachodniej części miasta. Plac pod budowę świątyni poświęcił 5. października 2004 roku biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Wtedy to ks. Krzysztof zaproponował tytuł kościoła – Miłosierdzia Bożego, który ks. bp Kazimierz z radością zaakceptował. Niecały rok po tym wydarzeniu, rozpoczęto budowę kościoła według projektu autorstwa mgr. inż. Henryka Sobolewskiego z Rzeszowa. 12 września 2006 roku bp Kazimierz Górny dokonał wmurowania kamienia węgielnego, którym była cegła z grobu św. Faustyny Kowalskiej, zamknięta tablicą poświęconą 28. maja 2006 roku przez Papieża Benedykta XVI na Krakowskich Błoniach.

Ogromne zaangażowanie lokalnej społeczności, chęć pomocy przy samej budowie oraz modlitwy wielu wiernych sprawiły, że 11. kwietnia 2010 roku w Święto Miłosierdzia Bożego, biskup ordynariusz erygował parafię pw. Miłosierdzia Bożego. W przeddzień samej uroczystości zostały w uroczystej procesji przeniesione do nowej świątyni relikwie św. Faustyny z parafii Narodzenia NMP, gdzie „na chwilę” – po przyjęciu ich z sanktuarium w Łagiewnikach w 2005 roku – znalazły swoje miejsce i były otaczane czcią wiernych, zwłaszcza przez przyszłych parafian.

W nowej parafii przyjęto następujący porządek nabożeństw: Msze św. w dni powszednie sprawowane są o godzinie 630 i 1800, a w niedziele o godzinie 700, 900, 1100 i 1700. W każdą środę o godzinie 1730 odprawiana jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W piątki natomiast także o godzinie 1730 czczeni są święci szczególnie związani w kultem Miłosierdzia Bożego. I tak: w drugi piątek miesiąca – św. Faustyna, w trzeci piątek – bł. ks. Michał Sopoćko, w czwarty piątek – św. Jan Paweł II. Pierwszy piątek poświęcony jest oczywiście Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a piąty – jeśli przypadnie w miesiącu – ogólnie miłosierdziu Bożemu. Duszpasterze bowiem w trosce o rozwój duchowy wiernych, chcąc szerzyć kult miłosierdzia Bożego, zatroszczyli się o to, aby do parafii po przyjęciu relikwii św. Faustyny sprowadzić także relikwie św. Jana Pawła II. To przecież On właśnie siostrę Faustynę beatyfikował, a potem kanonizował, a Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił. Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II miała miejsce 21. października 2011 roku. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się obecnie w kaplicy Jemu dedykowanej. Projekt wystroju tego miejsca – jak zresztą wystrój całego kościoła – przygotował w marcu 2015 roku artysta Marcin Szczepaniak z Rzeszowa. W kaplicy znajduje się również obraz św. Jana Pawła II namalowany przez artystę Zdzisława Pytla z Krakowa.

Relikwie bł. ks. Michała Sopoćki, kierownika duchowego św. Faustyny, zostały z kolei uroczyście przyjęte z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Ich zaś wprowadzenie do parafii Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie miało miejsce 31. sierpnia 2014 roku. W celu upamiętnienia tego wydarzenia 12. lutego 2015 roku na ścianie ołtarzowej naprzeciw płaskorzeźby przedstawiającej św. Faustynę została umieszczona płaskorzeźba przedstawiająca bł. ks. Michała Sopoćkę. W ten sposób – można rzec – obydwoje święci, jako wielcy czciciele i apostołowie Miłosierdzia Bożego wpatrują się w obraz Jezusa Miłosiernego, wg pędzla Adolfa Chyły, który jest oczywiście w centrum tej świątyni nad tabernakulum.

Od 29. września 2013 roku w parafii trwa w każdą środę, czwartek i piątek od godziny 1500 do 1800 „wieczysta adoracja” Najświętszego Sakramentu.

Niezwykle ważnym wydarzeniem w szarzeniu kultu Miłosierdzia Bożego było ogłoszenie przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Bp Jan Wątroba w „Dekrecie ustanawiającym kościoły stacyjne w Diecezji Rzeszowskiej” z okazji Jubileuszu Miłosierdzia pośród 13 kościołów stacyjnych w diecezji Rzeszowskiej umieścił także kościół Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim. W Roku Miłosierdzia świątynię nawiedziło bardzo wiele osób z poza parafii. Duszpasterze zadbali o to, aby każdego dnia była pełniona posługa w konfesjonale. Wyrazem materialnych dokonań Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, a zarazem pamiątką po nim są drzwi – Brama Miłosierdzia, obłożone miedzianą blachą ze scenami o miłosierdziu, które wykonał Stanisław Wozowicz z pobliskiej Góry Ropczyckiej. „Brama” przedstawia cztery sceny biblijne: «Dobry Samarytanin» (Łk 10, 30-37), «Miłosierny Ojciec» (Łk 15, 11-32), «Powołanie Zacheusza» (Łk 19, 1-10) oraz «Nawrócona jawnogrzesznica» (Łk 7, 36-50).

Nie małe zapewne znaczenie w szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego mają grupy parafialne. Parafia Miłosierdzia Bożego posiada kilka działających grup i wspólnot.

Po dziesięciu latach funkcjonowania parafii można stwierdzić, że kult miłosierdzia Bożego rozszerzany jest wielopłaszczyznowo i wydaje się być coraz żywszy. Daje się zauważyć, że wierni biorący udział w życiu religijnym tej wspólnoty każdego dnia starają się być coraz bardziej miłosierni nie tylko w słowach, ale i w stylu życia.

Zwieńczeniem budowania wspólnoty duchowego kościoła będzie uroczystość konsekracji świątyni, która odbędzie się 4. października 2020 r. Mszy św. o godz. 1100 przewodniczył będzie bp Jan Wątroba. Duch Święty w znaku Krzyżma Świętego wyciśnie swoją pieczęć i potwierdzi Boży zamysł wobec tego miejsca.

Duszpasterze wraz z parafianami na tę uroczystość serdecznie zapraszają.

Ks. Grzegorz Chmielowski

Zaproszenie

Czytany 446 razy