Narodowe Czytanie 2017 w sędziszowskim liceum.

2 września [sobota] 2017 po raz szósty społeczeństwo polskie wzięło udział w Narodowym Czytaniu: ogólnopolskiej akcji publicznego czytania wybitnych, polskich dzieł literackich, celem której jest propagowanie bogactwa literatury polskiej, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa i Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Tym razem lekturą Narodowego Czytania zostało Wesele Stanisława Wyspiańskiego, które w głosowaniu internetowym pokonało Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Pamiątki Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskiego Juliusza Słowackiego.

Po raz drugi do tej akcji włączyło się również nasze miasto, Sędziszów Małopolski, pod patronatem pana burmistrza Bogusława Kmiecia, przy współpracy Biblioteki Pedagogicznej i oczywiście Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi. Nasi uczniowie, pomimo wakacji, chętnie włączyli sie w oprawę artystyczną całego przedsięwzięcia. Kilkudniowe próby Gawędy o Weselu uwieńczone zostały pięknym występem o godz. 10:00 na Miejskim Rynku przed sędziszowską publicznością. Trzech narratorów w osobach: Rozalia Białorucka [1], Michał Szydziak [2] i Damian Ochał [2] wprowadziło nas w klimat 20 listopada 1900 roku, genezę utworu i pierwowzory postaci bronowickiego wesela. W postacie z Wesela wcielili się: Anna Płoch 2b [Panna Młoda], Gabriel Lichacz 2b [Pan Młody], Benedykt Baljon 2b [Czepiec], Zuzanna Delikat 2c [Radczyni], Eliza Przydział 2c [Klimina], Krzysztof Róg 3c [Gospodarz] i Magdalena Żegleń 2b [Rachela].

Po naszym występie zaproszeni goście: od najmłodszego po najstarszego, przedstawiciele różnych zawodów, instytucji, parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, dyrektorzy szkół, w tym dyrektor naszego liceum pan Jan Flisak, przystąpili do wspólnego czytania, z podziałem na role, I aktu dramatu. Całość imprezy uświetniła muzyka ludowa grana przez członków sędziszowskiego zespołu "Rochy".

Wzorem poprzednich lat również w naszej szkole odbyło sie Narodowe Czytanie arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego. 5 września cała społeczność szkolna spotkała się, tym razem na hali widowiskowo sportowej, by oklaskiwać występ artystyczny swoich koleżanek i kolegów w spektaklu Gawęda o Weselu, a później wsłuchać się w czytane przez nauczycieli i uczniów wybrane sceny z Wesela.

Ubogaceni duchowo rozpoczęliśmy rok szkolny 2017/2018.