Warsztaty chemiczne w Akademii Tarnowskiej Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

19 kwietnia 2024 roku uczniowie z klas drugich wzięli udział w warsztatach chemicznych w Akademii Tarnowskiej. Było to kolejne spotkanie w ramach projektu „Per scientiam ad astra – pokazy naukowe w Akademii Tarnowskiej” przygotowanego dla uczniów szkół ponadpodstawowych przez pracowników Katedry Chemii i Katedry Pedagogiki Akademii Tarnowskiej.   

W pierwszej części wykładowej dr Agata Lada - kierownik Katedry Chemii Akademii Tarnowskiej wprowadziła uczestników w świat naturalnych barwników. Uczniowie zapoznali się z budową chemiczną, właściwościami wybranych związków zawartych w hennie naturalnej. Poruszona została też kwestia syntetycznych dodatków do henny, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Druga część - laboratorium - to już zaawansowane metody pozyskiwania wybranych substancji organicznych z surowców pochodzenia naturalnego w tym skórki z pomarańczy oraz lawendy. Uczniowie mieli okazję zarówno zapoznać się jak i samodzielnie przeprowadzić proces ekstrakcji ciągłej wykorzystaniem aparatów Soxhleta i Derynga.

Dziękujemy organizatorom za organizację warsztatów i czekamy na kolejne spotkanie.  

Czytany 185 razy