Turniej Debat Historycznych Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Szymon Gawroński, Szymon Subczak, Dawid Chełpa z klasy 2f oraz Mateusz Biały z klasy 3 b reprezentowali 11 kwietnia Nasze Liceum w Turnieju Debat Historycznych. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie po raz dziewiąty zorganizował ten rodzaj konkursu. To największy ogólnopolski projekt edukacyjny oparty na zasadach debaty oksfordzkiej, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem projektu jest popularyzacja najnowszej historii Polski z wykorzystaniem debaty oksfordzkiej, która jest formą uporządkowanej dyskusji nad podaną tezą. Udział w turnieju daje możliwość sprawdzenia się nie tylko w oparciu o wiedzę historyczną, ale również o umiejętności samodzielnego myślenia, budowania logicznej argumentacji, słuchania innych, a także brania odpowiedzialności za wypowiedziane przez siebie słowa. Nasza drużyna wykazała się wysokimi umiejętnościami oratorskimi i retorycznymi. Tylko niewielka różnica w tzw. małych punktach zdecydowała o braku zakwalifikowania się do finału. Nasz zespół zmagał się z innymi drużynami debatując  na tematy koncentrujące się wokół najważniejszych okresów historii najnowszej Polski: Bitwa o Monte Cassino słusznie uważana jest za najważniejszy wkład żołnierzy polskich w pokonanie Niemiec w czasie  II wojny światowej przez Polaków, Bitwa Warszawska była z punktu widzenia historii świata największą bitwą stoczoną w XX wieku, ZSRS w największym stopniu przyczynił się do zwycięstwa aliantów w II wojnie światowej. 

debataIPN2024

Czytany 322 razy