Byliśmy tam: Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Prezydent Andrzej Duda oraz Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser–Duda zasadzili w Ogrodzie Pałacu Prezydenckiego drzewo jabłoni, będące symbolem pamięci o Polakach ratujących Żydów podczas II wojny światowej, w tym o błogosławionej Rodzinie Ulmów.

„Po owocach ich poznacie,” czyli akcja zainicjowana przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, organizowana przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Arboretum w Bolestraszycach ze wsparciem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Ma ona na celu uczynienie jabłoni symbolem pamięci o wszystkich Polakach ratujących Żydów.

Nasza szkoła została przez IPN wytypowana do pilotażu akcji.

13 października, w Dniu Patrona Szkoły, w 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej uroczyście zasadziliśmy jabłoń wyhodowaną w Arboretum w Bolestraszycach. Ta Jabłoń Ulmy to już drugie drzewo- pomnik wokół naszej szkoły.

W ceremonii sadzenia uczestniczyła reprezentacja młodzieży, poczet sztandarowy, goście: dr Jacek Magdoń (IPN), pan Marian Baran, a wspomagał całość dyrektor Jan Flisak.

17 października 2023 dziesięcioosobowa reprezentacja uczniów LO pod opieką dyrektora szkoły, razem z innymi delegacjami szkół, pojechała do Warszawy na zaproszenie pary prezydenckiej.

Zwiedzaliśmy Belweder, spacerowaliśmy po Łazienkach Warszawskich, zobaczyliśmy wystawę o rodzinie Ulmów. Wreszcie dotarliśmy do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. Tam młodzież spotkała się z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser – Dudą, zwiedziła jedną z większych w świecie siedzib głowy państwa. Gwoździem programu było zasadzenie w ogrodach pałacowych przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę wraz z małżonką Jabłoni bł. Józefa Ulmy. Jak mówił gospodarz miejsca, Pan Prezydent RP:

  Ta jabłoń, jako drzewo owocowe, drzewo, które rodzi życie, jest wymownym symbolem nie tylko trwania, ale przede wszystkim rozwoju – podkreślił Prezydent- sadzone w ramach akcji drzewka z jednej strony bezpośrednio kojarzą się z rodziną Ulmów, ale z drugiej strony – także z niezwykłym dziełem życia ludzi, którzy oddawali siebie innym, którzy mimo gigantycznego ryzyka, jakie się z tym wiązało, nieśli pomoc swojemu bliźniemu, realizując przykazanie: miłuj bliźniego swego jak siebie samego.

Film przygotowany przez KPRP poświęcony uroczystości posadzenia symbolicznej jabłoni pamięci błogosławionej Rodziny Ulmów: https://fb.watch/nLvouHQy9B/

Czytany 289 razy