„Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika” Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rok 2023, na mocy uchwały Senatu RP obchodzimy jako Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, który udowodnił teorię heliocentryczną w poświęconym temu dziele „O obrotach sfer niebieskich”. Z tej okazji 7 czerwca 2023 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbył się Sejmik Naukowy „Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika” połączonym z Konkursem Wiedzy  Przyrodniczej dla uczniów szkół podstawowych.    

To kontynuacja rozpoczętych w 2002 r. tego typu tematycznych spotkań, w których biorą udział uczniowie szkół z naszego powiatu. Sejmik został objęty Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Ropczycach oraz Dziekana Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego - dr hab. Marty Łuszczak.

Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały następujące Szkoły Podstawowe naszego powiatu reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież:

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Sędziszowie Młp.
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Węglowskiego w Sędziszowie Młp.
  • Szkoła Podstawowa w Szkodnej
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. bł ks. Romana Sitki w Kamionce
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece
  • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Niedźwiadzie Górnej

Po powitaniu gości przez dyrektora naszej szkoły - pana mgr Jana Flisaka, przedstawiciel Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Marcin Wesołowski, prof. UR wygłosił wykład pt. „Astronomia w pigułce - od Układu Słonecznego do Galaktyk”.

Po wykładzie, organizatorzy przedstawili wyniki konkursu wiedzy przyrodniczej ,,Rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika", w którym wzięło udział 25 uczniów Szkół Podstawowych. Zaprezentowali oni wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego a najlepsi również nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ropczycach.

 

I miejsce

Julia Bezara (SP nr 3 w Sędziszowie Młp.)

II miejsce

Marta Broda (SP Szkodna)

III miejsce

Karol Bród  (SP nr 1 w Ropczycach)

Wyróżnienia:

Sebastian Litak (SP w Niedźwiadzie Górnej)

Kamil Misiewicz (SP w Ociece)

Miron Gryshchenko (SP nr 1 w Ropczycach)

Daria Bołba (SP nr 3 w Sędziszowie Młp.)

Patryk Kosydar (SP nr 3 w Sędziszowie Młp.)

 

Gratulujemy laureatom. Jest nam niezmiernie miło, że wydarzenie to cieszyło się tak dużym zainteresowaniem. Dziękujemy nauczycielom geografii i fizyki ze szkół biorących udział w konkursie za rozpowszechnienie informacji na temat Sejmiku Naukowego wśród uczniów, za zmotywowanie i przygotowanie uczniów.

Czytany 227 razy