Warsztaty – BOMBKA CHOINKOWA w technice decoupag'u Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Przedświąteczna atmosfera zapanowała w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. za sprawą przeprowadzonych akcji charytatywnych, ale także warsztatów przygotowanych dla uczniów przez BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ.

            Kameralne warsztaty zgromadziły 11 (jedna osoba więcej ponad wyznaczony limit) zainteresowanych uczniów na nauce efektownej i obecnie bardzo modnej techniki zdobniczej z wykorzystaniem papierowych motywów pozyskanych z kolorowych serwetek.

            Początki techniki découpage’u sięgają XII wieku, kiedy Chińczycy zastosowali do zdobienia przedmiotów użytkowych malowanych kawałków papieru. W średniowieczu technika ta znana była już w Europie Zachodniej, a wykorzystywano ją do miniatur!

W XVI wieku w Europie zapanowała moda na sprowadzane z Dalekiego Wschodu meble i bibeloty pokryte laką. Było to inspiracją dla lokalnych artystów i rzemieślników do szukania rodzimej alternatywy tego typu przedmiotów – powstawały pracownie, w których dekoracje tworzono z malowanych i odpowiednio wycinanych delikatnych papierów. Europejscy artyści wyspecjalizowali się w tej technice i z czasem zrezygnowali z orientalnych motywów zdobniczych.

Wielkimi miłośnikami dekorowania przedmiotów découpage’m byli min.: królowa Maria Antonina, madame de Pompadoure, lord Byron, Henri Matisse, PabloPicasso.

Efekty pracy naszych uczniów – na załączonych zdjęciach!

ź: Constantini Robertta, Anzolin Raffaella, „Sztuka dekorowania przedmiotów Découpage”, Wyd. Arkady, W-a 2011

 

Warsztaty prowadziły:

p. Barbara Zawisza Czarnecka i p. Wioleta Malska – także miłośniczki tej techniki.

Czytany 360 razy