BohaterON w Twojej Szkole Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w projekcie BohaterON w Twojej Szkole, którego głównym zadaniem jest upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednia pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukacja społeczeństwa, a także promocja patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Pierwszym etapem było wykonanie przez uczniów wpisów na portalu http://www.xn--dumnizpowstacw-xob80k.pl/ oraz dołączenie prac graficznych, zdjęć, wierszy, które upamiętniały Bohaterów walczących o naszą wolność. Młodzież bardzo licznie przygotowała piękne kartki-laurki, które zostaną przekazane powstańcom.
Drugim etapem projektu w naszej szkole było przeprowadzenie zajęć na podstawie scenariusza przygotowanego przez Fundację Rosa, organizatora akcji. Uczniowie pracowali w grupach. Każda z nich miała na celu przygotować, a następnie zaprezentować jeden z poniższych tematów:
1. ślub i wesele powstańców;
2.przygotowanie i wspólny posiłek;
3.zdobywanie wody;
4.seans w kinie Palladium;
5.rozrywki w „czasie wolnym”.
Prezentacja miała formę dramy, czyli stworzenie sytuacji problemowej i próba jej rozwiązania poprzez aktywne wchodzenie w role uczestników. Drama może mieć formę: inscenizacji, rozmowy, wystąpienia, wchodzenia w rolę, improwizacji, żywego obrazu, pantomimy, żywej rzeźby. Powinna być ona spontaniczna – nie chodzi więc o długotrwałe przygotowanie „teatru”, lecz działanie ad hoc. W galerii znajdują się zdjęcia z przedstawień jakie przygotowały uczennice z klasy 2D.
W tych niespokojnych czasach projekty takie jak BohaterON w Twojej Szkole są bardzo ważnym elementem życia placówki. Młodzież aktywnie „uczy się” miłości do Ojczyzny oraz poświęcenia dla niej. Opiekunem akcji w szkole był pan dr Przemysław Basak. Projekt nie mógłby zostać zrealizowany, gdyby nie pomoc Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława "Rudolfa" Wilka w Sędziszowie Małopolskim. Duże podziękowania należą się również panu dyrektorowi Janowi Flisakowi oraz pani wicedyrektor Agnieszce Kędziorze – Śmiałek za zaangażowanie w realizację projektu.
 
Wiersz Weroniki Wajdy (3b)
Żniwa
 
Promienie dzikie i gorące padały na plony obficie.
Pozwalały wzrastać i planować skrycie,
w którym momencie pójdą oddać życie.
Podcięły owoce bagnety brutalne,
spłynęły rzewnie potoki szkarłatne.
Krwiste soki ziemię użyźniły,
lecz nie grunt zdecydował
czy przyszłe nasiona obrodziły.
Nasiona pierwsze od kolebki pomarszczone,
mimo braku zmiany są zadowolone.
Jeśli tylko dla siebie żyją,
dlaczego myślą,
że inne za nie zginą?
Nasiona drugie,
mimo chęci
przerażone w ziemi pozostaną.
Przez niemoc
dusze potępią winą zbrukaną.
Tylko szeptem sprzeciw wyrażają,
kraj i siebie na upadek narażają.
Nasiona trzecie,
oby nie ostatnie,
nie pozwólmy sobie skończyć tak marnie.
Poczujmy,
że ta sama krew sierpniowa
pulsuje w żyłach naszych
niezmieniona.
Poświęćmy ojczyźnie dusze i ciała,
lecz nie rzucajmy się w objęcia
mrocznego żniwiarza,
wszak
jak oddać hołd poległym,
jak nie życiem pięknym.
Jak oddać hołd żywym,
jak nie życiem uczciwym.
Czytany 112 razy