Konkurs polonistyczno-plastyczny pt. „Napisz lub namaluj recenzję ulubionej książki” Wyróżniony

Biblioteka Szkolna Liceum Ogólnokształcącego

im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp.

zaprasza do udziału

w szkolnym konkursie polonistyczno-plastycznym pod hasłem

„Napisz lub namaluj recenzję ulubionej książki”

Patronat nad Konkursem objeli pan dyrektor mgr Jan Flisak i pani wicedyrektor, mgr Agnieszka Kędziora-Śmiałek

Cele Konkursu

- propagowanie czytelnictwa wśród młodzieży szkolnej,

- promowanie książek wartych przeczytania,

- rozbudzanie wyobraźni, kreatywności i aktywności twórczej uczniów,

- kształtowanie umiejętności wyrażania refleksji i opinii o dziele literackim,

- poznanie upodobań literackich młodych ludzi,

- rozwijanie wrażliwości na słowo pisane.

Termin składania prac konkursowych: 21 października –30 listopada 2022 r.

Rozstrzygnięcie: 2 grudnia 2022 r.

Regulamin Konkursu:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów wszystkich klas Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp..

2. Konkurs ma dwie kategorie:

- kategoria I - polonistyczna -napisanie recenzji ulubionej książki;

- kategoria II – plastyczna - wykonanie ilustracji lub projektu okładki książki.

3. Dopuszcza się udział jednego uczestnika w obu kategoriach konkursowych równocześnie, czyli wykonania obu wersji pracy konkursowej – literackiej oraz plastycznej.

4. Zadaniem uczestników konkursu jest:

w kat. I, polonistycznej - napisanie krótkiej recenzji ulubionej książki. Pod pojęciem „recenzji” rozumie się oryginalny tekst mający charakter krytyczny poświęcony książce. Zdaniem recenzenta jest rzetelne przedstawienie tematu przy jednoczesnym utrzymaniu uwagi i zainteresowania Czytelnika, a ponadto - wyczerpujące przedstawienie zalet oraz własnej oceny recenzowanej książki.

Wymogi edytorskie recenzji:

1) tekst powinien być napisany w wersji elektronicznej i zapisany za pomocą programu Microsoft Word i wysłany na adres biblioteki szkolnej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2) praca powinna być wysłana jako załącznik i musi zawierać w nazwie: imię i nazwisko autora, klasa;

3) wymagana długość recenzji: 2 -3 strony A4 znormalizowanego tekstu. Obowiązuje limit znaków: 3tys. – 6 tys. łącznie ze spacjami.

4) stosowana czcionka: Times New Roman, 12 pkt.; interlinia 1,5.-; marginesy 2,5 x 2,5 cm.

- kategoria II – wykonanie pracy plastycznej, będącej ilustracją czy twórczym rozwinięciem historii opisanej w książce lub zaprojektowanie okładki książki.

Wymogi techniczne pracy plastycznej:

- format A3, kartka techniczna;

- technika: pastele olejne, kredki ołówkowe, farby akwarelowe, plakatowe, akrylowe;

- opis prac: imię i nazwisko autora pracy oraz klasa; autor i tytuł i książki, do której wykonano ilustrację / okładkę.

Prace należy składać w bibliotece szkolnej.

5. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

6. Prace oceniać będzie jury w osobach: wicedyrektor szkoły mgr Agnieszka Kędziora –Śmiałek wraz z innym polonistą, nauczyciel-bibliotekarz i nauczyciel plastyki: mgr Wioleta Malska.

7. Przy ocenie prac pisemnych jury będzie brało pod uwagę: kompozycję, poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny, wartość merytoryczną recenzji, pomysłowość, kreatywność oraz jej przydatność dla innych czytelników.

8. W przypadku prac plastycznych ocenie podlegać będą: pomysłowość w ujęciu tematu, koncepcja i kompozycja, czytelność przekazu i walory artystyczne, estetyka prac.

9. Przewidziane są nagrody rzeczowe i książkowe dla zwycięzców.

Opracowała: Wioleta Malska, nauczyciel-bibliotekarz i nauczyciel plastyki