ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA Wyróżniony

(1 głos)

„Saruman jest pewny, że jedynie wielka moc może trzymać zło w szachu – powiedział Gandalf  Szary – Ja uważam inaczej. Odkryłem, że to drobiazgów i codziennych uczynków zwykłych ludzi zło nienawidzi najbardziej, najprostszej życzliwości i miłości”.

John Ronald Reul Tolkien „Władca pierścieni”

25 marca Bartłomiej Lenart  z kl. 3 g i Aleksandra Ziobro z kl. 2d przypomnieli postać  J.R.R. Tolkiena i jego twórczość. A wszystko to w związku ze Światowym Dniem Czytania Tolkiena, który w tym dniu miał miejsce w naszej szkole. Przez szkolny radiowęzeł rozbrzmiał fragment Hobbita, a dla całej społeczności szkolnej dostępny był błyskawiczny konkurs związany z zagadkami, którymi, w jednej ze scen powieści, raczą się Bilbo i Gollum. Oto one:

Korzeni nie widziało niczyje oko,
A przecież to coś sięga bardzo wysoko,
Od drzew wybujało wspanialej,
Chociaż nie rośnie wcale.

Nie ma skrzydeł, a trzepocze,

Nie ma ust, a mamrocze,
Nie ma nóg, a pląsa,
Nie ma zębów, a kąsa.

Błyskawiczną odpowiedź podał Dawid Kalisztan z klasy 3e [odp. do I: góra; odp. do II: wiatr], za co też otrzymał nagrodę.

Dzień Czytania Tolkiena to dla nas okazja, by przypomnieć sobie lub poznać fabułę Władcy Pierścieni, Hobbita czy utworu wydanego już po śmierci autora pt.  Silmarillion.

Elżbieta Skotniczny