Poznaj Polskę, czyli Z Sędziszowa do Wrocławia. Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W ramach programu edukacyjnego Poznaj Polskę, w dniach 2-3 grudnia, uczniowie naszego Liceum odbyli wycieczkę do Wrocławia. Stolica Dolnego Śląska odkryła przed jej uczestnikami  piękne grudniowe oblicze, pełne słońca i niebieskiego nieba. Pierwszy dzień był dość intensywny, bo po kilku godzinach podróży z niezawodnym biurem podróży Lukas Travel dotarliśmy na miejsce i od razu rozpoczęliśmy spacer po uroczych zakątkach Wrocławia. Na naszym szlaku znalazło się mnóstwo mostów, kładek, kanałów, rzecznych odnóg;  wszak Wrocław to miasto niemal 118 mostów i 33 kładek. Na każdym kroku towarzyszyły nam krasnale: czytający, strażak, mądrala, wodnik, a nawet więzień czy profesor uniwersytetu. Spacerowaliśmy z przewodnikiem, który zaskakiwał wciąż nowymi zagadkami i ciekawostkami. Na początek odwiedziliśmy  Ostrów Tumski z majestatyczną katedrą, a potem był Uniwersytet Wrocławski z przeuroczym krasnalem Miodkiem (profesorem Miodkiem). Przewodnik snuł opowieści o historii, która pięknie łączy się tutaj ze współczesnością. Duże wrażenie zrobił na wszystkich wrocławski rynek z klimatycznymi kamieniczkami w świątecznej scenografii. W planie drugiego dnia znalazły się niesamowite miejsca: Hydropolis, Panorama Racławicka, Muzeum Narodowe oraz słynna Hala Stulecia wpisana na listę światowego  dziedzictwa UNESCO.

Hydropolis zaskoczyło nowoczesnością i interaktywnością. Przenieśliśmy się w świat oceanicznych głębin, gdzie zamieszkują stwory przypominające przybyszów z kosmosu. Można było je obejrzeć, przeczytać o ich właściwościach, a także przyjrzeć się szczegółom na modelach 3D. W odcieniach błękitu oglądaliśmy prezentację na temat wody w świecie, jej zużycia i zapotrzebowania w poszczególnych metropoliach świata. Ogromne wrażenie zrobiła także  na wszystkich makieta Wrocławia z możliwością podświetlania poszczególnych jej fragmentów. Przez chwilę odpoczęliśmy w strefie relaksu wsłuchując się w miarowy szum fal morskich i wpatrując się w rozgwieżdżone niebo. Miłośnicy podróży i techniki mogli wejść do statku podwodnego, batyskafu, czy też zamienić się w nawigatora podróży. To był dopiero początek dnia, bo kolejnym punktem była Panorama Racławicka, która zaskoczyła nas rozmiarami i złudzeniem prawdziwego pola bitwy, podczas gdy to po prostu dużych rozmiarów płótno przyozdobione elementami instalacji. Wysłuchaliśmy opowieści o historii jej powstania oraz o przebiegu samej bitwy.

Muzeum Narodowe to kolejne miejsce na szlaku naszej wycieczki. Oglądaliśmy dzieła wybitnych twórców: Matejki, Kossaka, Wyspiańskiego, Tetmajera, Chełmońskiego czy Malczewskiego. Na koniec została Hala Stulecia, w której akurat odbywały się targi książki, co dla wielu z nas było dodatkową atrakcją. Dzięki prezentacji multimedialnej na terenie hali można było znaleźć się na kopule i z góry obserwować panoramę  tego niezwykłego miasta. Zadowoleni, oczarowani, postanowiliśmy wrócić do Wrocławia wiosną lub latem. Pożegnaliśmy towarzyszące nam na każdym kroku krasnale i udaliśmy się w drogę powrotną.

Dzięki udziałowi w programie Poznaj Polskę, wycieczka  doszła do skutku i była tak bogata w różne atrakcje.

Czytany 383 razy