Obchody Narodowego Święta Niepodległości w liceum Skargi Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku i jest jedną z najważniejszych dat w historii naszego narodu.
Pierwszym punktem akademii był występ muzyczny dwóch uczennic naszej szkoły: Barbary Gredys oraz Aleksandry Skiby. Wykonały one w sposób mistrzowski piosenki o tematyce patriotycznej: „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” z repertuaru Maryli Rodowicz oraz pieśń partyzancką: „Już dopala się ogień biwaku”, która była pieśnią obozową 5 Brygady Wileńskiej.
Uroczystość, miała podniosły charakter. Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Szkoła do hymnu” i po tym występie i po wprowadzeniu sztandaru szkoły, odśpiewaliśmy hymn Polski. Kolejnym punktem programu i zarazem kolejną lekcją patriotyzmu tego dnia był wykład pt. „Przez język i kulturę do Niepodległości”, który wygłosił Pan prof. Kazimierz Ożóg, językoznawca, badacz kultury i języka ojczystego, wykładowca wielu wyższych uczelni, w tym: Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego. Poruszył on kwestie związane z walką o niepodległość w XIX i XX wieku na poziomie kultury i języka, wnioskując, że to były główne czynniki odzyskania przez Polskę niepodległości.
Doniosłym wydarzeniem w czasie akademii było podziękowanie członkom pocztu sztandarowego za dotychczasową służbę, wręczenie im upominków i przekazanie pocztu sztandarowego młodzieży z klas młodszych – wręczenie nominacji oraz przekazanie gratulacji dla Rodziców. Dla wielu uczniów pełnienie tej służby jest wyjątkowym przeżyciem. Jest to niełatwe i wymagające zadanie, za co należy się młodym ludziom podziw i szacunek. Osoby, które przekazywały oraz te, które przejmowały tę zaszczytną rolę, nie kryły wzruszenia. Szczególnie było to widoczne w momencie uroczystej przysięgi.
Przysięgę odbierał pan dyrektor Jan Flisak, a młodzież przygotował i tę część prowadził opiekun pocztu sztandarowego, pan dr Wojciech Sala, któremu także należą się podziękowania za przygotowanie uczniów do tej zaszczytnej służby i sprawowanie całorocznej opieki nad nimi.
Następnie mieliśmy okazję wysłuchać okolicznościowego przemówienia Pana Dyrektora na temat burzliwej, ciekawej historii naszego narodu.
Ostatnim punktem akademii był montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów i uczennice z klas 3C oraz 1D pod opieką wychowawców: pana prof. Witolda Saja oraz pana prof. Przemysława Basaka. Młodzież zaprezentowała wysokie walory artystyczne w czasie występów muzycznych, recytatorskich i przedstawiła historyczny kontekst wydarzeń, jakie miały miejsce 11 listopada 1918 roku.
Czytany 87 razy

Media