Diakon Mateusz Rachwalski

mateusz rachwalskiJedno z liceów w Rzeszowie czy Liceum w Sędziszowie? Taki dylemat towarzyszył mi po ukończeniu Gimnazjum. Skoro tutaj piszę, można się domyślać, że zwyciężyła druga opcja. Jak oceniam tą decyzję z perspektywy czasu? Dziś mogę powiedzieć, że lepiej nie mogłem wybrać.

Czas nauki w Liceum im. Ks. Piotra Skargi pozwolił mi nie tylko poznać wyjątkowych ludzi i oddaną kadrę nauczycielską, ale  w pełni rozwinąć moje zdolności, talenty i zainteresowania. Oprócz konkursów i olimpiad matematycznych, fizycznych i teologicznych, wysoki poziom edukacyjny szkoły przygotował mnie do zdania matury na bardzo wysokim poziomie ( np. z matematyki z poziomu rozszerzonego otrzymałem 100%), co otworzyło przede mną możliwość bezproblemowego podjęcia studiów na najbardziej renomowanych uczelniach technicznych w Polsce.

Jednak tu pojawia się nowy wątek. A mianowicie czas nauki w Liceum był również czasem stawiania sobie, jako człowiekowi wierzącemu, pytań o moje życiowe powołanie. I te wewnętrzne poszukiwania sprawiły, że po maturze nie podjąłem studiów technicznych, ale rozpocząłem edukację w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. I dziś jako diakon myślę, że właściwie rozeznałem swoje powołanie, w czym niemała rola ludzi i atmosfery Liceum w Sędziszowie. W Seminarium  pełniłem m.in. funkcję dziekana alumnów, pracowałem też w redakcji pisma „Znak Łaski”. Święcenia diakonatu przyjąłem 27.10.2012r. z rąk Ks. Bpa Kazimierza Górnego. Obecnie przebywam na praktyce diakońskiej w parafii Głogów Młp. – Niwa i przygotowuję się do przyjęcia święceń kapłańskich.

luty 2013r.