"O Wolność i Niezawisłość. Losy Żołnierzy Wyklętych".

ImageOgłoszenie terminu uroczystego odsłonięcia pomnika płk. Łukasza Cieplińskiego i sześciu popiersi jego współpracowników z IV Zarządu Głównego WiN, stało się impulsem dla nauczycieli z Liceum w Sędziszowie Młp. do zorganizowania wydarzenia historycznego.

Młodzieży ze szkół gimnazjalnych z całego powiatu oraz z sędziszowskiego ogólniaka zaproponowano udział w konkursie „O Wolność i Niezawiłość. Losy Żołnierzy Wyklętych”. Głównym jego celem było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych oraz historii Polski po II wojnie światowej.

Organizatorom zależało na odkrywaniu i rozwijaniu uzdolnień uczniów, pobudzaniu twórczego myślenia oraz uczenia stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Do zawodów zgłosiło się 32 uczestników z czego 12 z gimnazjum w Sędziszowie Młp., Czarnej Sędziszowskiej, Wielopolu Skrzyńskim i Gnojnicy Woli ( patronem tej szkoły jest Łukasz Ciepliński). Oprócz liceum organizatorami konkursu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Młp.

Całe wydarzenie miało miejsce 21 listopada sędziszowskim Domu Kultury. Po części pisemnej uczestnicy oraz liczna grupa młodzieży w roli widowni, zostali zaproszeni do zwiedzania wystawy Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku, na której pojawiły się wątki z naszego regionu np. informacje i zdjęcia żołnierzy WiN Władysława Łabaja i Antoniego Chorążego. Później na Sali widowiskowej pracownik rzeszowskiego IPN Zenon Fajgier wygłosił prelekcje na temat Żołnierzy Wyklętych.

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników konkursu licealny zespół muzyczny zaprezentował pięć utworów muzycznych z płyty Myśmy Rebelianci grupy De Press. Sądząc po reakcjach widowni, teksty pisane przez Żołnierzy Wyklętych połączone z mocnym gitarowym brzmieniem okazały się dobrym pomysłem na inną i ciekawą zarazem formę przekazu treści historycznych.

W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Sara Sydor z Gimnazjum w Sędziszowie Młp., drugie Aneta Andreasik ze szkoły w  Wielopolu Skrzyńskim , trzecia Helena Kozak z Gimnazjum w Czarnej Sędziszowskiej. W kategorii licealistów kolejno od pierwszego Aleksandra Wacław, Ewelina Traciak i Kopala Patrycja.

Tomasz Przywara