Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

We wtorek, 29 stycznia 2019 r. społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi uczciła 12 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia. Ustanowiony on został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień ten nawiązuje do rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Od kilku lat obchody tego święta zyskują coraz donioślejszą oprawę, od czterech lat obchodzi się go również w Sędziszowie Młp.. Cierpliwa praca lokalnych historyków, m in. Andrzeja Ogorzałka, a szczególnie Tomasza Kocura – Malca przywraca pamięć o około połowie przedwojennego społeczeństwa Sędziszowa Małopolskiego, o historii sędziszowskich Żydów.

Wspomniany pan Tomasz Kocur- Malec, prezes Fundacji Antyschematy również tego roku zainicjował sędziszowskie uroczystości. W modlitwie ekumenicznej na sędziszowskim kirkucie wzięli udział wiceburmistrz Sędziszowa Małopolskiego Piotr Kapusta, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej pani Agnieszka Ochał (reprezentująca władze powiatu), dyrektorzy sędziszowskich szkół średnich oraz nasza młodzież.

LO rozdało tekst Kadiszu, kamyki pamięci i znicze. Delegacje starostwa, gminy i nasza młodzież złożyły okolicznościowe wiązanki kwiatów, wszyscy zgromadzeni położyli pod pomnikiem upamiętniającym 360 zamordowanych Żydów kamienie pamięci i zapalili znicze. Kadisz odśpiewał pan Tomasz Kocur- Malec. On też w następnej części uroczystości, w sali gimnastycznej naszej szkoły, mówił młodzieży o trudnych sprawach związanych z holokaustem, żydowskim cmentarzem i dziedzictwem wielonarodowego społeczeństwa Sędziszowa Młp.

Wyświetlony został również film dokumentalny Jolanty Dylewskiej o Żydach w II RP pt. „Polin”, w którym większość stanowią rewelacyjnie cyfrowo obrobione amatorskie filmy z lat trzydziestych, dokumentujące życie codzienne społeczeństw żydowskich w polskich miasteczkach. Dla nas szczególnie cenne były fragmenty z filmem z 1935 roku o Sędziszowie Małopolskim. Jakość zdjęć jest już na tyle dobra, że można było rozpoznawać poszczególne osoby. Pan Tomasz Kocur- Malec poznał żydowskiego kamieniarza, który wykonywał macewy i rozpoznał rodzinę Horowitzów.

Zaproszeni goście, państwo profesorowie i uczniowie liceum z zainteresowaniem poznawali jeden z ważnych rozdziałów naszych dziejów. Temu wszystkiemu „przyglądała się” czerwona róża – jeden z elementów wystroju sali przygotowanej pod kierunkiem pani prof. Agnieszki Kwaśniak.