Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

22 marca 2019 roku grupa 50 uczniów z klas 2b, 2c i 2a pod opieką nauczycieli przedmiotów przyrodniczych pani Anny Marć, pani Iwony Flis i pana Grzegorza Pacha uczestniczyła w wyjeździe do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Uczniowie mieli okazję samodzielnie eksperymentować podczas zajęć laboratoryjnych. Pierwsza grupa licealistów w laboratorium biologicznym wcieliła się w detektywów, których zadaniem było rozwikłanie zagadki kryminalnej. Analizowali szereg biologicznych śladów, zabezpieczonych na hipotetycznym miejscu zbrodni tak jak ślady krwi, DNA. Poznali  także tajniki pracy entomologów sądowych, którzy poszukują informacji o miejscu i czasie morderstwa, badając znalezione przy zwłokach owady.

Druga grupa uczniów w laboratorium chemicznym tworzyła kilka typów emulsji. Dowiedzieli  się czym są emulsje, kremy, filtry UV. Dzięki specjalistycznej kamerze zobaczyli, jak wykonany przez nich krem chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ostatnia grupa uczniów wzięła udział w zajęciach w laboratorium fizycznym. Uczniowie spojrzeli na wodę okiem prawdziwych badaczy. Samodzielnie projektowali i przeprowadzali doświadczenia. Po zajęciach w laboratoriach uczniowie mieli okazję poznać pozostałe atrakcje, jakie oferuje odwiedzającym Centrum Nauki Kopernik.

Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik odbył się w ramach projektu „Sędziszowskie Liceum Szkołą Kluczowych Kompetencji. Program rozwijania kompetencji i umiejętności uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp.”