„150 lat układu okresowego pierwiastków chemicznych” – sejmik naukowy

W czwartek 25 kwietnia 2019 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbył się kolejny sejmik naukowy poświęcony zagadnieniom dotyczącym przedmiotów przyrodniczych, tym razem pod hasłem „150 lat układu okresowego pierwiastków chemicznych”. To kontynuacja rozpoczętych w 2002 r. tego typu tematycznych spotkań, w których biorą udział uczniowie szkół z naszego powiatu. Od kilku lat takim spotkaniom towarzyszą konkursy dla gimnazjalistów, a w tym roku szkolnym także dla uczniów szkół podstawowych. Sejmik i konkurs tradycyjnie został przygotowany przez nauczycieli chemii, biologii i geografii sędziszowskiego liceum.

Podobnie jak to było w poprzednich latach, Sejmik i Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Piotra Kuśtrowskiego oraz Honorowym Patronatem Starostwa Powiatowego w Ropczycach.

Na zaproszenie do udziału w konkursie odpowiedziały następujące szkoły naszego powiatu reprezentowane przez swoich nauczycieli i młodzież:

- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Walk Chłopskich w Nockowej – opiekun pani Agnieszka Rachwalska,
- Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olchowej – opiekun pani Agnieszka Rachwalska,
- Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Wiercanach – opiekun pani Agnieszka Rachwalska,
- Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Iwierzycach – opiekun pani Agnieszka Rachwalska,
- Gimnazjum w Iwierzycach – opiekun pani Agnieszka Rachwalska,
- Szkoła Podstawowa im. ppłk. Łukasza Cieplińskiego w Gnojnicy Woli – opiekun pani Marta Wolska,
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marii Konopnickiej w Sędziszowie Młp. – opiekun pani Marta Wolska,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sędziszowie Młp. – opiekun pani Agnieszka Drozd,
- Zespół Szkół w Wolicy Piaskowej - Szkoła Podstawowa nr 4 – opiekun pani Jolanta Skóra,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Węglowskiego w Sędziszowie Młp. – opiekun pani Małgorzata Mielniczuk,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Ostrowie – opiekun pani Anna Kania,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece - opiekun pani Anna Kania,
- Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Będziemyślu – opiekun pan Grzegorz Pach,
- Zespół Szkół w Górze Ropczyckiej - opiekun pani Agata Subczak,
- Zespół Szkół im. św. Maksymiliana Kolbe w Gnojnicy Dolnej - opiekun pani Agata Subczak,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach - opiekun pani Agata Subczak,
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Skrzyszowie - opiekun pani Teresa Kęsek,
- Szkoła Podstawowa im. Działaczy Ruchu Chłopskiego w Kozodrzy - opiekun pani Teresa Kęsek,
- Szkoła Podstawowa w Klęczanach - opiekun pani Ewa Doroba,
- Szkoła Podstawowa w Krzywej - opiekun pani Ewa Doroba,
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej - opiekun pan Grzegorz Wiktor,
- Szkoła Podstawowa im. Wilhelma Macha w Kamionce - opiekun pan Grzegorz Wiktor.

Starosto Powiatowe w Ropczycach reprezentowali:

- Pani Marta Różańska - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu,
- Pan Alfred Kułak – dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Po powitaniu gości przez dyrektora Liceum- pana mgr Jana Flisaka, w tematykę spotkania wprowadziły zebranych uczennice klasy 2c Martyna Paśko i Karolina Majka, które przedstawiły sylwetkę znanego chemika i wielkiego patrioty Ignacego Mościckiego. Niewątpliwym atutem spotkania był wykład pana dr Karola Dudek-Różyckiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego pod tytułem: „Układ okresowy pierwiastków chemicznych – mapa naukowców”. W konkursie wiedzy przyrodniczej na temat układu okresowego pierwiastków wzięło udział 60 uczniów ze szkół gimnazjalnych i podstawowych, którzy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy. Wszyscy otrzymali poczęstunek, a najlepsi nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Wyniki w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Kacper Drozdowski z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.
II miejsce - Anna Niepla z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.
III miejsce - Dawid Rachwalski z Gimnazjum w Iwierzycach oraz Jakub Rolek z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.
Wyróżnienie - Emilia Broda z Gimnazjum w Iwierzycach

Wyniki w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Michał Mielniczuk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp.
II miejsce - Hanna Wołek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp.
III miejsce - Klaudia Radzimowska ze Szkoły Podstawowej w Będziemyślu oraz Amelia Mędrygał ze Szkoły Podstawowej w Nockowej
Wyróżnienia:
- Klaudia Białek oraz Norbert Szeliga ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp.
- Jan Ziobro, Patryk Paściak i Zofia Rolek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sędziszowie Młp.
- Izabela Ozga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach
- Antoni Popielarz ze Szkoły Podstawowej w Kozodrzy
- Dominik Darłak z Zespołu Szkół w Gnojnicy Dolnej

Wszystkim uczniom biorącym udział w sejmiku oraz nauczycielom przygotowujących uczniów do konkursu i sprawujących opiekę nad nimi podczas zmagań konkursowych serdecznie dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy.