Dawid Szpara

dawid szparaAbsolwent  z roku 2010. Największa osobowość artystyczna szkoły ostatnich lat. To właśnie on był pomysłodawcą przygotowania w Liceum w 2009 roku musicalu. Zainspirowany muzyką Andrew Lloyd Webbera do „Upiora w operze”, który obejrzał w Teatrze Roma w Warszawie wymarzył  sobie przeniesienie tego dzieła na deski sędziszowskiej sceny. Jego determinacja sprawiła, że inni uczniowie i kilkoro nauczycieli podjęło się przygotowania spektaklu. Premiera sztuki okazała się wielkim wydarzeniem artystycznym sezonu, a tytułowa rola w wykonaniu Dawida była po prostu - doskonała. W kolejnych latach już nie wypadało obniżyć poziomu i powstały kolejne widowiska „Odnaleźć Świt”, „Dzwonnik z Notre-Dame”, „Nędznicy”. Ale od DAWIDA wszystko się zaczęło…

Dawid 14 lat chodził do szkoły muzycznej grał na fortepianie i organach. Zacięcie artystyczne w nim było od zawsze, ale jak sam podkreśla w Liceum znalazł możliwość realizacji swoich planów, był inicjatorem powstania szkolnej telewizji a później Licealnego Teatru Muzycznego. Przy różnych okazjach podkreślał, że dzięki przychylności p. Dyrektor, Imagenauczycieli mógł realizować swoje pasje i zarażać nimi innych.

Po ukończeniu Liceum, Dawid poszedł o krok dalej – wyreżyserował krótkometrażowy film kostiumowy pt. „Pamiętam” oparty na autentycznej historii rodu Romerów, która rozegrała się w posiadłości dworskiej w Woli Ocieckiej. Tutaj też, uparty, młody reżyser znalazł producentów filmu i miejsce dla jego akcji. Dawid i jego dzieło pod każdym względem okazało się wyjątkowe – bo nagranie filmu, które powinno trwać minimum 2 tygodnie zamknęło się w 4 dniach, bo potrafił znaleźć producentów, bo zaangażował do filmu znanych polskich aktorów m.in. Edwarda Linde Lubaszenko i Tadeusza Łomnickiego, bo wreszcie na uroczystą premierę w gronie znajomych, także spośród grona sędziszowsImagekiego ogólniaka, wybrał rzeszowskie kino Helios. Jak się niebawem okazało film dostał nominacje do zagranicznych konkursów także w  USA.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości o tym chłopaku „z pasją” z naszego Liceum będziemy jeszcze mieli okazję nieraz usłyszeć w kontekście jego kolejnych artystycznych pomysłów.

inf. LO