kredyty bez bik

„Historia zaczyna się w rodzinie…”

Czytany 776 razy

Zakończył się historyczny projekt międzynarodowy obejmujący cykl trzech tygodniowych spotkań młodzieży z Ukrainy, Polski i Niemiec, w którym uczestniczyło troje uczniów z LO w Sędziszowie Młp. O swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy:

JAKUB SZPARA, kl. III A: Pierwszym etapem było spotkanie na Ukrainie, we Lwowie (03.07.-09.07.2017); tam poznaliśmy grupę, tematykę i cele projektu, zgłębiliśmy losy wojenne ludzi mieszkających na Ukrainie, uczyliśmy się rozmawiać wspólnie o trudnej historii naszych krajów; sami też dostaliśmy zadanie, by przeprowadzić wywiad z własnymi krewnymi, którzy byli świadkami wojny.

NATAIA PAŁKA, kl. III C: Drugim etapem było spotkanie w Polsce, w Oświęcimiu i Krakowie (05.11-11.11.2017) Czas na terenie obozu Auschwitz-Birkenau był dla naszej grupy polsko-niemiecko-ukraińskiej niesamowicie wzruszającym przeżyciem; wszyscy rozumieli, że bez względu na pochodzenie miejsce to wymaga czci i poszanowania przez każdego człowieka.

MELANIA POPEK, kl. III C: Spotkanie w Niemczech, w Bergen-Belsen (18.03.-24.03. 2018) jako   podsumowanie całego projektu było dla nas szczególnie ważne. Zwiedzialiśmy teren dawnego obozu koncentracyjnego, oglądaliśmy nagrania wywiadów z członkami rodziny polskich, niemieckich i ukraińskich przygotowane przez uczestników projektu. Pozwoliło to głębiej sięgnąc do historii wszystkich trzech krajów i dotknąć tak bolesnych dla nas problemów. W moim odczuciu było to bardzo ambitny i wymagający projekt, wymagał od nas zaangażowania emocjonalnego, ale też nauczyliśmy się wspólnie rozmawiać o trudnej historii naszych narodów.

Opiekę merytoryczną oraz wsparcie finansowe dla realizacji tego projektu zapewniły uczestnikom: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM), Fundacja Dolnosaksońskich Miejsc Pamięci / Miejsce Pamięci Bergen-Belsen oraz Międzynarodowa Organizacja Pozarządowa „Podstawy wolności” we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

                                                                                                                      Opieka szkolna A. Homa

 

Oceń ten artykuł
(8 głosów)