Piękna i Bestia – kolejny sukces młodzieży z LO w Sędziszowie Młp.

W niedzielę 1. marca 2015 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. miała miejsce premiera musicalu Piękna i Bestia w wykonaniu Licealnego Teatru Muzycznego, działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. Muzyczne show w wykonaniu licealistów było fantastycznym, barwnym i pełnym napięcia popisem umiejętności aktorskich, wokalnych i tanecznych. Porywające widowisko, będące dziełem ponad czterdziestoosobowej grupy uczniów klas pierwszych i drugich, okazało się kolejnym sukcesem młodzieży, nagradzanej podczas premierowego występu gromkimi brawami i owacjami na stojąco.

Licealny Teatr Muzyczny, działający przy sędziszowskim ogólniaku, jest formacją uczniowską, która powstała z inicjatywy młodzieży jesienią 2008 roku. Od siedmiu lat skupia wokół siebie uzdolnionych artystycznie młodych ludzi. Zamierzeniem twórców i opiekunów grupy było stworzenie młodzieży warunków do rozwijania indywidualnych talentów aktorskich, wokalnych i tanecznych oraz do ucieleśniania artystycznych pasji w konkretnych przedsięwzięciach scenicznych. Owocem  działań podejmowanych przez Licealny Teatr Muzyczny stały się widowiska musicalowe, które młodzież zaprezentowała lokalnej społeczności na deskach MGOK w Sędziszowie Młp.

Debiutancki występ Licealnego Teatru Muzycznego miał miejsce w marcu 2009 r., kiedy to uczniowie zaprezentowali własną interpretację Upiora w operze Andrew Lloyda Webbera. Spektakl okazał się wielkim sukcesem, co zachęciło młodzież do podjęcia kolejnych scenicznych wyzwań. W 2010 r. młodzi artyści zachwycili publiczność widowiskiem zatytułowanym Odnaleźć świt, opartymna kanwie musicalu Taniec wampirów Michaela Kunze i Jima Steinmana. W kolejnych latach młodzież zmierzyła się z Dzwonnikiem z Notre-Dame, Nędznikami i Aladynem. Ostatnie kilka miesięcy uczniowie poświęcili na przygotowanie spektaklu Piękna i Bestia. Podczas zajęć pozalekcyjnych oraz warsztatów aktorskich, wokalnych i choreograficznych pracowali nad każdym najdrobniejszym elementem widowiska. Efekty tej żmudnej pracy w postaci wspaniałej scenografii, zapierających dech w piersiach układów tanecznych, niezwykłych kostiumów i pięknych utworów wokalnych  zostały docenione w trakcie premiery spektaklu, która zgromadziła znamienitych gości zaproszonych przez młodzież do wspólnej kontemplacji sztuki. Na widowni zasiedli przedstawiciele Sejmu RP, Senatu RP, władz wojewódzkich, powiatowych,  Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Rodzice i Absolwenci – kiedyś członkowie teatru,  dyrektorzy placówek oświatowych, jednostek samorządowych, ośrodków kultury oraz firm z powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

Publiczność przyjęła spektakl entuzjastycznie, trwającymi kilka minut owacjami na stojąco.Wielkim komplementem dla młodzieży były także wyrazy uznania ze strony pani Aliny Pieniążek – Wicekuratora Oświaty, pana Witolda Darłaka – Starosty Ropczycko-Sędziszowskiego i pana Bogusława Kmiecia – Burmistrza Sędziszowa Młp. Niedzielna premiera zakończyła się szeregiem zasłużonych pochwał i podziękowań. Największe należą się oczywiście samej młodzieży, która po raz kolejny udowodniła, że potrafi z siebie wydobyć wiele twórczej energii i umie pożytecznie ją wykorzystać. Praca w Licealnym Teatrze Muzycznym pozwala młodzieży na rozwijanie swoich pasji, jest także okazją do nabywania jakże  ważnych w dorosłym życiu umiejętności: pracy w zespole, radzenia sobie ze stresem, otwartości czy umiejętności wystąpień publicznych. To także piękny sposób na zagospodarowanie wolnego czasu, na nawiązywanie przyjaźni i więzi koleżeńskich, na przeżycia, które zapewne na długo pozostaną w ich pamięci.

Musical Piękna i Bestia w wykonaniu Licealnego Teatru Muzycznego będzie można  obejrzeć w każdą sobotę i niedzielę w miesiącu marcu na deskach MGOK w Sędziszowie Młp. Serdecznie zapraszamy.

Licealny Teatr Muzyczny

z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi