kredyty bez bik

Dzień Wolności.

Czytany 974 razy
 

 

Dnia 13 czerwca 2014 roku obyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. ciekawa lekcja z języka niemieckiego przygotowana przez panią Lucynę Kopciuszyńską i panią Aldonę Homa. Została ona zrealizowana w ramach ogólnopolskiego projektu "Dzień Wolności" zainicjowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Oprócz naszego LO wiele szkół różnego szczebla obchodziło ten dzień w swoich placówkach.


W zajęciach tych wzięli udział uczniowie klasy 1c,1bf, 1a i 2b. Na lekcji obecni byli również: pani dyrektor Lucyna Doroba, pani wicedyrektor Halina Szela oraz nauczyciele pani Anna Dziura, pani Ewelina Łagowska, pani Bernadeta Rogowska, pani Alfreda Trzyna, pan Tomasz Przywara.


„Droga do wolności w Polsce i w Niemczech” to temat spotkania, którego celem było przekazanie uczniom informacji dotyczących historii Polski po 1978 roku oraz jej wpływu na historię Niemiec.


Uczennice Joanna Andreasik, Monika Jarząb oraz Iwona Święch przedstawiły prezentację multimedialną w języku polskim dotyczącą historii Polski od wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową do pierwszych wolnych wyborów w czerwcu 1989 roku.


Uczniowie Miłosz Homa i Wojciech Stręk zapoznali obecnych uczniów z historią Niemiec po 1949 roku do upadku muru berlińskiego. Prezentacja ta wzbogacona zdjęciami i filmami odbyła się w języku niemieckim.


W lekcji tej wzięła udział również uczennica Karla Fischbacher, która przebywa w naszej szkole w ramach wymiany międzykulturowej AFS. Po roku nauki w naszym LO przedstawiła swoją prezentację w języku polskim, dotyczącą historii powstania i upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec, które dokonało się 3 października 1990 roku. Na końcu lekcji odbył się quiz diagnozujący, który wypadł bardzo pomyślnie. Najlepsi i najbardziej aktywni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.


Lekcja ta była bardzo interesująca, poruszała bardzo ważne zagadnienia patriotyczne i historyczne oraz ukazywała korelacje miedzyprzedmiotowe języka niemieckiego z historią, wiedzą o społeczeństwie, geografią i informatyką.

 

 

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

 


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tej lekcji.
Lucyna Kopciuszyńska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)