kredyty bez bik

VIII Edycja projektu AIESEC "ENTER YOUR FUTURE"

Czytany 939 razy

Image–  w LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej

VIII edycja AIESEC to druga wizyta w sędziszowskim LO studentów zagranicznych, którzy przyjeżdżają do Polski by dzielić się z młodzieżą wiadomościami o swoich krajach, kulturze, tradycjach i zwyczajach.

W tym roku odwiedziło nas dwoje studentów: Rana Adel z Egiptu, studentka literatury brytyjskiej w Kairze, oraz Ivan Ivanov z Bułgarii, student turystyki w Varnie.

Od 30.09. do 4.10.2013 goście prezentowali swoje kraje na zajęciach z sędziszowskimi licealistami. Na zaproszenie nauczycieli języka angielskiego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Sędziszowie Młp. studenci z AIESEC przeprowadzili dodatkowo warsztaty dla uczniów gimnazjum.

 

 

ImageZajęcia zawierały elementy wykładu i prezentacji multimedialnej, zdjęć i filmów prezentujących poznawane kraje. Podczas zajęć goście posługiwali się językiem angielskim. Zajęcia prowadzone były w sposób bardzo przystępny i zrozumiały dla większości słuchaczy, dostarczyły wielu ciekawych informacji, ale też dużo zabawy, gdyż uczniowie wykonywali wspólnie bułgarski taniec ludowy "Pravo horo", poznawali instrumenty muzyczne i liczne tradycje weselne.  

ImageOprócz wspaniałych kurortów urlopowych nad Morzem Czarnym Ivan Ivanov zaprezentował uczniom słynącą z upraw winorośli Dolinę Strumy oraz Dolinę Róż - ogromne pola kwiatów ciągnące się po horyzont. Płatki róż są w Bułgarii ważnym towarem eksportowym - składnikiem wielu gatunków francuskich perfum, by wymienić jedynie Chanel 19 i Chanel 5. Zbierane są tylko przez trzy tygodnie, potem z kwiatów destyluje się drogocenny olejek.

ImageRana Adel opowiadała o starożytnej kulturze Egiptu, faraonach, słynnych piramidach i mumiach. Mówiła też o współczesnym życiu dziewcząt i kobiet w Egipcie, gdzie nie wolno im przebywać poza domem po godzinie 23, nie mogą też spożywać alkoholu. Bardzo podoba jej się w Polsce, gdyż, jak mówi, panuje tu niezmącony spokój. Nawet tak duże miasta, jak Rzeszów czy Kraków wydają jej się ciche i wyludnione w porównaniu z gwarem, hałasem na ulicach Kairu. Podczas zajęć Rana uczyła nas też liter arabskich pisanych od strony prawej do lewej; niestety nie poszło z tym tak łatwo jak z bułgarskim tańcem.

ImageW czasie pobytu w Sędziszowie Młp. goście mieszkali u rodzin uczniów naszego LO, po zajęciach szkolnych mieli też możliwość wspólnej integracji i wypoczynku w polskich rodzinach. Uczniowie bardzo pozytywnie oceniają zajęcia ze studentami AIESEC i z niecierpliwością czekają na kolejną edycję programu Enter Your Future.

 

Oceń ten artykuł
(0 głosów)