kredyty bez bik

Związek Strzelecki "Strzelec" J. P.

      Związek Strzelecki jest organizacją społeczną o charakterze paramilitarnym. W powiecie ropczycko-sędziszowskim funkcjonuje miejscowa Jednostka 2051 im. mjra Władysława Rudolfa Wilka, która ma swoją siedzibę w Sędziszowie Młp. Do Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi uczęszczają uczniowie zrzeszeni w Związku Strzeleckim. Każdego roku w szkole przybywa uczniów zasilających szeregi organizacji.

Wstępując do Związku Strzeleckiego możesz realizować swoje pasje w zakresie strzelectwa sportowego, terenoznawstwa. Będziesz poznawać podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, sztuki samoobrony, umiejętności wspinaczki oraz wielu, wielu innych sprawności. Przy okazji zwiększysz swój hart ducha, podniesiesz tężyznę fizyczną. W ostatnich latach działalności uczniowie będący członkami Strzelca uczestniczyli w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym, religijnym, charytatywnym, brali również udział w zabezpieczaniu wielu imprez o charakterze rozrywkowym.

Zapisując się do klasy o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne, każdy uczeń ma możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach proobronnych, które przygotowują teoretycznie i praktycznie do pracy w służbach mundurowych. Strzelcy biorą udział w zgrupowaniach w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach, wyjeżdżają na obozy, poligony, współorganizują spotkania okolicznościowe. Rokrocznie odbywają się kilkudniowe wyjazdy zagraniczne do miejsc pamięci narodowej związanych z historią polskiego narodu, jak m.in. Monte Cassino, Wilno, Zadwórze, Arnhem.

Zapraszamy serdecznie do nas.

      W piątek 6 marca 2020 r. strzelcy z naszej szkoły wraz z innymi pododdziałami z innych miejscowości wzięli udział w dorocznym przyrzeczeniu, które odbyło się na placu przed kościołem farnym w Rzeszowie. Przyrzeczenie to zakończyło cykl szkoleń, w których rekruci brali udział przez kilka miesięcy i stali się od tego momentu pełnoprawnymi członkami społeczności strzeleckiej. Po przysiędze odbył się apel poległych oraz została wystrzelona salwa honorowa. Uroczystości zostały zakończone defiladą strzelców przed trybuną honorową.

Gratulujemy naszym strzelcom awansu i życzymy wielu sukcesów na niwie sprawności i umiejętności strzeleckich.

      17 grudnia 2019 r. strzelcy z naszej szkoły wraz ze swoimi kolegami i koleżankami wzięli udział w corocznej wigilii strzeleckiej. Pierwszym punktem programu wigilijnego była uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Jana Wątroby. Po tradycyjnych życzeniach strzelcy wraz z zaproszonymi gośćmi zasiedli przy wigilijnym stole. Potrawy wszystkim bardzo smakowały a humory dopisywały, co jest najważniejsze przy tego typu spotkaniach. Strzelcy przy stole mieli możliwość rozmowy na bieżące tematy i wymieniania się spostrzeżeniami dotyczącymi dotychczasowej działalności w Związku.

Już czekamy na kolejną wigilię za rok, by móc się z innymi podzielić opłatkiem i spotkać w zacnym gronie.

        W dniach od 16 do 20 maja 2019 roku Strzelcy i Orlęta z Jednostki Strzeleckiej 2051 im. mjr. Władysława Rudolfa Wilka w Sędziszowie Małopolskim, wzięli udział w kolejnym wyjeździe do Włoch, którego głównym punktem był udział w 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Jak co roku w wyprawie wzięli udział Strzelcy z naszego Liceum. Tym razem była to grupa 15 osób.

Wizyta na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino była okazją do oddania należnej czci bohaterom tamtych walk. W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Włoch Sergio Mattarella, weterani i kombatanci, a także liczne delegacje Wojska Polskiego i organizacji pozarządowych.

Zrealizowanie wyjazdu było możliwe dzięki wsparciu Gminy Sędziszów Małopolski oraz Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego. Patronatem honorowym nasz wyjazd objął Burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, a partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie.

        4 kwietnia 2019 r. w Czudcu zakończyły się rejonowe eliminacje zawodów sportowo-obronnych „Sprawni jak żołnierze”. Była to już 42 edycja. W rywalizacji wzięło udział 7 drużyn żeńskich i 8 męskich.

Nasza szkoła reprezentowała powiat ropczycko-sędziszowski, zaś naszą szkołę - drużyna pierwszoklasistek w składzie: Daria Pięta, Aleksandra Mytych, Klaudia Maciołek – klasa 1A, Patrycja Ciosek – 1B.

Konkurencje, w których brały udział dziewczęta wymagały ogromnego poświęcenia, wiele godzin ćwiczeń i wspierania się nawzajem jako drużyna. Dziewczyny musiały przejść test sprawności fizycznej, rzucić granatem do celu, wykonać RKO, strzelać do tarczy oraz odnaleźć 9 punktów na terenie czudeckiego lasu w ciągu 60 min. Licealistki poradziły sobie bardzo dobrze, zostały znakomicie przygotowane przez panią Marię Parys, pana Wojciecha Salę oraz starszego, bardziej doświadczonego kolegę Adriana Szczęcha z 3A.

Serdecznie gratulujemy!

        Pod koniec roku 2018, w dniach 18-19 grudnia, nasi uczniowie udali się na wycieczkę edukacyjną ,,Małopolski Szlak Legionów’’ zorganizowaną przez Fundację Rozwoju ‘’SOLID’’ w Ropczycach w ramach realizacji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej ’’Czyn Legionowy Powiatu Ropczyckiego’’, podczas której zwiedzili Cmentarz Legionistów Polskich z okresu I wojny światowej w Łowczówku, kopiec Józefa Piłsudskiego i Cmentarz Rakowicki, kwaterę legionistów w Krakowie, a także Kryptę Srebrnych Dzwonów (sarkofag Józefa Piłsudskiego, Grób Pary Prezydenckiej – ś.p. Marii  i Lecha Kaczyńskich), Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Groby Królewskie oraz Muzeum Katedralne na Wawelu. Następnego dnia byli w Nowym Sączu, w Miasteczku Galicyjskim i Skansenie Galicyjskim. W Gorlicach zwiedzili najpiękniejsze Cmentarze z okresu I wojny światowej.

        W dniach 3-5 października 2018 r. ośmioro uczniów naszej szkoły, a zarazem kandydatów do Jednostki Strzeleckiej 2051, uczestniczyło w rajdzie strzeleckim zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Tematem przewodnim całego przedsięwzięcia była Konfederacja Barska. Przez te trzy dni uczestnicy, chodząc po tych samych ścieżkach co konfederaci, poznawali historię patrząc na namacalne dowody walk o niepodległość. Dodatkowym walorem rajdu były urokliwe tereny Beskidu Niskiego.

Nasi uczniowie bardzo dobrze przygotowani przez pana profesora Wojciecha Salę, wygrali konkurs wiedzy o Konfederacji Barskiej na terenach Podkarpacia, i ogólną klasyfikację generalną.

Gratulujemy!

Dla naszych licealnych strzelców ferie były bardzo pracowite. Już 27 stycznia wspólnie z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą strzelcy przebywali na szkoleniu w Czarnej Sędziszowskiej. Szkolenie miało na celu kształcenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz stosowania procedur w razie wypadku. Zajęcia prowadzili strażacy z PSP oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach. Uczestnicy szkoleń otrzymali pamiątkowe gadżety od pracowników policji.

Młodzież z naszego liceum zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” w dniach 3-5 listopada wzięła udział w obozie szkoleniowym. W obozie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Prowadzono zajęcia z musztry, ćwiczeń fizycznych oraz bronioznawstwa, ważnego dla adeptów strzelectwa sportowego. Nowi strzelcy pod okiem doświadczonych instruktorów poznawali techniki przyjmowania postaw strzeleckich, maskowania czy też poruszania się na polu walki, a starsi doskonalili już wcześniej wyuczone umiejętności. Młodzież wzięła udział także w zajęciach udzielania pomocy przedmedycznej.

Zespół sędziszowskiego liceum uczestniczył w VI. edycji konkursu wiedzy pod nazwą: „Wojska górskie – wczoraj, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich dziś i jutro".