Strzelec

Strzelec (9)

W dniach 3-5 października 2018 r. ośmioro uczniów naszej szkoły, a zarazem kandydatów do Jednostki Strzeleckiej 2051, uczestniczyło w rajdzie strzeleckim zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Tematem przewodnim całego przedsięwzięcia była Konfederacja Barska. Przez te trzy dni uczestnicy, chodząc po tych samych ścieżkach co konfederaci, poznawali historię patrząc na namacalne dowody walk o niepodległość. Dodatkowym walorem rajdu były urokliwe tereny Beskidu Niskiego.

Nasi uczniowie bardzo dobrze przygotowani przez pana profesora Wojciecha Salę, wygrali konkurs wiedzy o Konfederacji Barskiej na terenach Podkarpacia, i ogólną klasyfikację generalną.

Gratulujemy!

Dla naszych licealnych strzelców ferie były bardzo pracowite. Już 27 stycznia wspólnie z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą strzelcy przebywali na szkoleniu w Czarnej Sędziszowskiej. Szkolenie miało na celu kształcenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz stosowania procedur w razie wypadku. Zajęcia prowadzili strażacy z PSP oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach. Uczestnicy szkoleń otrzymali pamiątkowe gadżety od pracowników policji.

Młodzież z naszego liceum zrzeszona w Związku Strzeleckim „Strzelec” w dniach 3-5 listopada wzięła udział w obozie szkoleniowym. W obozie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich. Prowadzono zajęcia z musztry, ćwiczeń fizycznych oraz bronioznawstwa, ważnego dla adeptów strzelectwa sportowego. Nowi strzelcy pod okiem doświadczonych instruktorów poznawali techniki przyjmowania postaw strzeleckich, maskowania czy też poruszania się na polu walki, a starsi doskonalili już wcześniej wyuczone umiejętności. Młodzież wzięła udział także w zajęciach udzielania pomocy przedmedycznej.

Zespół sędziszowskiego liceum uczestniczył w VI. edycji konkursu wiedzy pod nazwą: „Wojska górskie – wczoraj, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich dziś i jutro".

Na zaproszenie Dowódcy 3. Podkarpackiej Brygada Obrony Terytorialnej płk. Arkadiusza Mikołajczyka Strzelcy z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. uczestniczyli w Rzeszowie w spotkaniu z Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem.

Dnia 23 września odbyły się zawody sportowo-obronne organizowane przez WKU Mielec. Wzięli w nich udział uczniowie naszej szkoły należący do ZS „Strzelec”: Sylwia Ułamek, Natalia Drozd, Michał Feret oraz absolwent naszego liceum Mateusz Grębosz. Zawody składały się z trzech konkurencji: strzelanie (na strzelnicy LOK w Ropczycach) oraz pierwsza pomoc przedmedyczna oraz bieg na orientację, rozegrane w Chotowej koło Pilzna. Drużyna strzelecka z Sędziszowa zajęła
3 miejsce w kategorii drużynowej. Strz. Michał Feret zajął pierwsze miejsce w kategorii strzelanie indywidualne, a trzecie miejsce w kategorii „opiekunowie” zajął nasz absolwent sierż. Mateusz Grębosz.

W sobotę 8 listopada na strzelnicy LOK w Ropczycach odbyły się zawody strzeleckie dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. W rywalizacji wzięło udział siedemnaście 4-osobowych drużyn, w tym dwie reprezentujące jednostkę działającą przy naszym liceum. Nad rzetelnym przeprowadzeniem zawodów czuwali sędziowie oraz osoby funkcyjne. Emocji nie brakowało do samego końca, gdyż każda drużyna była godnym przeciwnikiem. Strzelcy z JS 2051 działającej przy Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Małopolskim drugi rok z rzędu pokazali klasę i zajęli pierwsze miejsce. Zwycięska drużyna składała się z Maksymiliana Jarzębia, Jakuba Sowińskiego, Patryka Franczyka oraz Huberta Szczepkowicza. Druga drużyna w składzie: Magdalena Ochał, Klaudia Traciak, Przemysław Borowiec i Konrad Marcinek zajęła V miejsce. Serdecznie gratulujemy!