Siódma edycja Narodowego Czytania w sędziszowskim liceum Wyróżniony

„Zawsze hołdowałam prawdzie życiowej, to jest temu, co życie daje – momentom brylantowego piękna i smutnego zła.”

Gabriela Zapolska

W roku przypadającej, 17 grudnia, 100-nej rocznicy śmierci pisarki Gabrieli Zapolskiej, pan Prezydent Adrzej Duda wybrał do 10 edycji Narodowego Czytania dramat Moralność pani Dulskiej, uzasadniając go ponadczasowym przesłaniem : „ …filisterstwo wszak nie jest produktem danej epoki i grupy społecznej, lecz stanem ducha.”

Nasze liceum po raz siódmy [od 2015 roku] włączyło się w tę akcję, a od 2016 roku, wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką Filią w Sędziszowie Młp., Miejską Biblioteką Publiczną w Sędziszowie Młp. i Urzędem Miejskim w Sędziszowie Młp., pod patronatem pana burmistrza Bogusława Kmiecia, promujemy na Ryku Miejskim to przedsięwzięcie, przygotowując oprawę artystyczną.

Trzeciego września o godzinie 10:00 na Rynku Miejskim uczniowie: Aleksandra Kmieć i Dawid Kalisztan  jako narratorzy przybliżyli wszystkim zebranym postać autorki dramatu, Gabrieli Zapolskiej. W postać pisarki wcieliła się Eliza Banach odczytując fragmenty jej listów. Ola Ziobro pięknie zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima pt. „Mieszkańcy”.

Po naszym występie zaproszeni goście: przedstawiciele różnych zawodów, instytucji,  samorządowcy, duchowni, dyrektorzy przedszkoli, szkół, w tym dyrektor naszej szkoły pan Jan Flisak, przystąpili do czytania, na role, tekstu Moralności pani Dulskiej

Wzorem poprzednich lat również w naszej szkole odbyło sie Narodowe Czytanie dramatu. Siódmego września, na sali gimnastycznej, uczniowie klas pierwszych (na lekcji czwartej) i drugich (na lekcji piątej) oklaskiwali występy artystyczne swoich koleżanek i kolegów. Po wyżej wymienionym programie artystycznym uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do czytania wybranych tekstów z Moralności pani Dulskiej. Aniela Dulska [Zofia Nazimek], Hanka [Emilia Szeliga], Zbyszko [Bartłomiej Lenatr], Juliasiewiczowa [Aleksandra Skiba], Tadrachowa [Barbara Grendys], wykorzystując zdolności aktorskie odtworzyli sceny jakie rozegrały się pod dachem domu Anieli Dulskiej. Dekoracja salonu dopełniła atmosferę jaką zapewnili młodzi aktorzy.

Wspólne czytanie fragmentów Moralności…  przyniosło nam wiele czytelniczej satysfakcji, a dodatkowo młodzież, spragniona, po okresie nauki zdalnej, obecności w „realu”,  mogła wykazać się swoimi talentami.

Organizatorzy Narodowego Czytania dziękują młodzieży za udział w akcji. Ubogaceni duchowo weszliśmy w nowy rok szkolny.

Agnieszka Kędziora-Śmiałek, Elżbieta Skotniczny