kredyty bez bik

Spotkanie przygotowawcze w sprawie polsko-niemieckiego projektu "Zachować Pamięć" Wyróżniony

Czytany 117 razy

      LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. wraz z niemiecką szkołą partnerską Hans-Ehrenberg-Schule z Bielefeld realizują trzecią edycję wspólnego projektu historyczno-kulturalnego „ZACHOWAĆ PAMIĘĆ”. W ramach projektu realizowanego z organizacją Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży uczniowie spotkają się w Polsce w dniach 23-29.05.2020 r., a w Niemczech w dniach 19-26.09.2020 r. Projekt  to również okazja dla dodatkowych zajęć i zadań, by przygotować uczniów merytorycznie i emocjonalnie do wizyt w miejscach pamięci terroru hitlerowskiego.

W poniedziałek 02.03.2020 polscy uczniowie, przedstawiciele klas pierwszych i drugich pod opieką p. prof. A. Homy i p. prof. W. Saja  przedstawili  własne prezentacje o losach wojennych wybranych postaci z terenu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego jak np.  ks. Jan Granicki, Barbara Kasechube, Jan Klamut, Mieczysław Stachowski, Michał Budzisz i inni. Ponadto na prezentacji znalazły się nagrane przez uczniów świadectwa żyjących świadków historii – członków rodzin uczniów:

Pani Maria Godek z Ropczyc, lat 97, opowiadała o zesłaniu na 3 lata pracy przymusowej w szkodliwych warunkach w fabryce waty szklanej w Turyngii, Pani Benona Idzior pochodząca ze Skrobaczowa w woj. świętokrzyskim, lat 84, opowiadała o działalności partyzanckiej swoich rodziców i dramatycznych przeżyciach wojennych jej rodziny. Pani Halina Lalicka z Sędziszowa Młp, lat 73, wspominała wizytę w Muzeum Auschwitz-Birkenau krótko po wojnie, o przerażających widokach i  ogromnym wrażeniu, którego do dziś nie da się zapomnieć. 

Uczniowie włożyli wiele pracy i emocji w przygotowanie swych prezentacji, dla wszystkich była to wspaniała lekcja lokalnej historii wpisująca się w projekt „Zachować pamięć”.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)