kredyty bez bik

Sukcesy naszych uczniów w konkursie matematycznym im. Franciszka Lei Wyróżniony

Dział: Aktualności
Czytany 150 razy

      Czy prawo Pitagorasa obowiązywało przed początkiem wszystkiego, czyli przed Wielkim Wybuchem czy dopiero narodziło się razem z naszym Wszechświatem? – Ten spór o istotę matematyki nigdy chyba nie będzie rozstrzygnięty. Sami pitagorejczycy żywili przekonanie, że jeśli rzeczywistość nie zgadza się z matematyką, to tym gorzej dla rzeczywistości. Z twierdzeniem Pitagorasa łączą się blisko wzory skróconego mnożenia - i to one były motywem przewodnim XX Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Lei.  Konkurs odbył się 15 lutego 2020 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Ropczycach. Na poziomie klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zdobył Kacper Drozdowski - uczeń klasy 1 H, a drugie miejsce Patrycja Kmieć - uczennica klasy 1 E. Na poziomie klas pierwszych szkół  ponadpodstawowych trzecie miejsce zdobył Bartosz Pieprzak - uczeń klasy 1C.

Czy warto uczyć się matematyki...? Odpowiedzią niech będzie  metafora matematyki jako sklepu z konfekcją albo zakładu krawieckiego. Robota matematyczna polega na szyciu ubrań; szyje się tam i sprzedaje spodnie nieskończonej długości albo kurtki o trzech, dziesięciu i tysiącu rękawów, albo czapki na różne nieforemne głowy, albo nie wiadomo co zgoła. Przychodzi fizyk lub chemik albo biolog do takiego sklepu i powiada: to mi się nada i tamto, i tamto też. Czy są tam rzeczy nieprzydające się do niczego? Tak - były przecież kompletnie bezużyteczne przestrzenie Hilberta i nagle się okazało, że pasują wyśmienicie do teorii kwantowej. Czy zatem  warto uczyć się matematyki? Tak, bo nie wiadomo kiedy, ale na pewno będzie nam potrzebna.

Laureatom Konkursu serdecznie gratulujemy, wszystkim uczestnikom życzymy sukcesów  w kolejnych edycjach, a sympatykom matematyki życzymy fascynacji w zgłębianiu struktur matematycznych w psychologii, socjologii czy ekonomii.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)