kredyty bez bik

JAK SIĘ UCZYĆ? Style uczenia się Wyróżniony

Dział: Aktualności
Czytany 241 razy

      Czy masz swój styl uczenia się?

Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy dotykowcem? A może najbliżej Ci do kinestetyka? Koncepcja stylów uczenia się dzieląca ludzi na powyższe cztery grupy opiera się na założeniu, że jednostki różnią się między sobą pod względem tego, który kanał zmysłowy jest najskuteczniejszy. Przyswajając informacje ze świata zewnętrznego, robimy użytek ze wszystkich zmysłów, ale z czasem jeden z nich wykształca się lepiej niż pozostałe. Styl uczenia się nie jest naszą zdolnością, lecz sposobem w jakim wolimy się uczyć.

Pamiętaj, że nie ma dobrych czy złych stylów uczenia się. Każdy z nich ma swoje wady i zalety w zależności od zadania.

Oto krótka charakterystyka każdego ze stylu:

WZROKOWIEC:

Osoba o dominacji wzrokowej lubi mieć porządek w swoim pokoju, mieszkaniu. Dba o swój wygląd, starannie dobiera elementy ubrania i ozdoby. Podczas rozmowy pozostaje w kontakcie wzrokowym z rozmówcą, chyba, że zaczyna sobie coś wyobrażać – wtedy ma wzrok skierowany gdzieś w dal. Żywo gestykuluje, opowiada nieco chaotycznie. W czasie lekcji cały czas patrzy na nauczyciela – lepiej słyszy, kiedy widzi. Lubi czytać. Woli pisać, niż mówić. Prowadzi staranne, czytelne i kolorowe notatki. Jest spostrzegawcza i wrażliwa na kolory. Z filmu pamięta najlepiej wygląd postaci, szczegóły kostiumów, pejzaże. Lepiej pamięta kolor książki niż jej tytuł. Pamięta, gdzie coś było napisane w książce. Kiedy się nudzi – rysuje, pisze, przegląda książkę, zagapia się w okno. W stresie może mieć kłopoty z mówieniem, raczej milknie i trwa w bezruchu.

Słowa i zwroty, których często używa: widzieć, patrzeć, wyobrażać, pokaz, perspektywa, obserwować, zilustrować, spoglądać, rozejrzeć się, widoczny, „naświetlić sprawę”, „mieć wgląd w coś”, „wygląda na to, że…”, „szukać po omacku”, „być świadkiem”, „widzę dobre strony tego rozwiązania”, „zaraz to pokażę”, „trzeba się temu przyjrzeć”, „wyglądasz na zmęczoną”, „to wygląda bardzo interesująco”.

Jeśli jesteś wzrokowcem, najskuteczniej będziesz się uczył gdy:

- będziesz miał wokół siebie porządek,

- będziesz miał plan, według którego będziesz pracował,

- wykorzystasz materiał drukowany: podręczniki, książki, ilustracje, wykresy,

- najpierw przeczytasz zanim coś zrobisz,

- samodzielnie stworzysz notatki w formie ilustracji, schematów, map myśli,

- będziesz miał kontakt wzrokowy z nauczycielem,

- ważne informacje zaznaczysz kolorem,

- to, co masz zapamiętać, będziesz notować na karteczkach i przylepiać je w miejscach, na które często patrzysz.

SŁUCHOWIEC:

Osoba o dominacji słuchowej mówi dużo, melodyjnie, bez trudu. Długi kontakt wzrokowy jest dla niej rozpraszający. Potrzebuje ciągłych bodźców słuchowych. Lubi być otoczona muzyką; jest wrażliwa na dźwięki: fałszywe tony, zgrzyty. Ma dobry słuch, łatwo odtwarza sekwencje muzyczne. Często nuci, podśpiewuje, mówi do siebie. Woli słuchać, rozmawiać, niż pisać lub czytać. Czytając powtarza sobie na głos – mamrocze lub porusza ustami. Z filmu pamięta najlepiej muzykę, fragmenty dialogów. Kiedy się nudzi – zaczyna rozmawiać z innymi, nuci pod nosem. Hałas ją rozprasza, chyba że jest to samodzielnie wybrana muzyka. W stresie zaczyna dużo mówić, chaotycznie lub „w kółko” to samo.

Słowa i zwroty, których często używa: cichy, głośny, brzmieć, słuchać, głos, dźwięk, hałaśliwy, słyszeć, rozmawiać, melodyjny, zaniemówić, harmonia, akcentować, brzmieć dobrze (źle), dobrze wyrażony, donośny, dobry ton, przyjemny dla ucha, „ten pomysł brzmi interesująco”, „co słychać?”, „jak Ci się z nim rozmawiało?”, „posłuchaj jakie to ciekawe”.

Jeśli jesteś słuchowcem, najskuteczniej będziesz się uczył gdy:

- będziesz odczytywał na głos teksty do nauczenia się albo będziesz je głośno powtarzał lub odsłuchasz nagrania z płyty,

- będziesz pracował z drugą osobą, grupą, omawiając zagadnienia,

- będziesz dobrze słyszeć nauczyciela,

- opowiesz komuś to, czego się nauczyłeś,

- poprosisz kogoś o przepytanie cię z opanowanego materiału,

- będziesz śpiewał, rapował, rymował, deklamował (tak przedstawiana wiedza „sama wejdzie ci do głowy”),

- nie będziesz słuchał muzyki w tle podczas nauki i czytania – musi być absolutna cisza (chociaż bardzo lubisz muzykę).

DOTYKOWIEC (CZUCIOWIEC):

Osoba o dominacji czuciowej mówi cicho, wolno, spokojnie. Jest wrażliwa, empatyczna, uczuciowa, wszystko silnie przeżywa. Sprawia wrażenie osoby wyciszonej i nieśmiałej. Zbyt dużo bodźców wywołuje u niej uczucie przytłoczenia. Lubi miejsca ciche, spokojne, dające poczucie bezpieczeństwa. Lubi się zastanawiać nad czymś, analizować, przemyśliwać. Jeśli coś zanotuje, narysuje lub naszkicuje, to lepiej to przyswaja. Koncentruje się na zadaniach umysłowych i lepiej zapamiętuje, gdy trzyma coś w dłoniach, szkicuje, bawi się włosami, przedmiotami. Z filmu pamięta najlepiej emocje. W stresie nie reaguje, jest jakby „bez kontaktu”.

Słowa i zwroty, których często używa: czuć, zimno, ciepło, twardy, miękki, świeży, pachnący, cierpieć, cieszyć się, bać się, mieć wrażenie, lubić, „czujesz to?”, „lubisz to uczucie?”, „czuję co masz na myśli”.

Jeśli jesteś czuciowcem najskuteczniej będziesz się uczył gdy:

- zadbasz o przyjazną atmosferę w miejscu, gdzie masz się uczyć; negatywne emocje obniżają twoją zdolność koncentracji,

- będziesz mógł słuchać swojej ulubionej muzyki (pobudza emocje),

- będziesz notował, bo już samo pisanie pomaga ci zapamiętać i uporządkować materiał; lepiej myślisz i słuchasz, gdy bazgrzesz, rysujesz lub trzymasz coś w dłoni, np. długopis,

- będziesz wykonywać szkice i rysunki,

- podczas czytania będziesz robić notatki kolorowymi pisakami lub ważne pojęcia zapiszesz ozdobną czcionką,

- będziesz tworzyć mapy myśli z wieloma ilustracjami,

- będziesz mógł wykorzystać doświadczenia i eksperymenty – najlepsze zajęcia dla ciebie to warsztaty, gdzie możesz spróbować nowych rzeczy i wymieniać się z innymi swoimi przeżyciami.

KINESTETYK:

Osoba o dominacji kinestetycznej mówi wolno, czasem z trudem dobierając słowa. Musi się poruszać podczas mówienia; dość żywo gestykuluje. Zapamiętuje nowe treści poprzez zaangażowanie w aktywność ruchową, a współzawodnictwo dodatkowo nakręca ją do nauki. Pierwsza zgłasza się do wykonania eksperymentów, pomocy, przenoszenia czegoś. Uczy się w działaniu, poprzez wykonanie czegoś, rysowanie. Mimo, że sama potrzebuje ruchu, by się uczyć, ruch innych rozprasza ją i dekoncentruje. Często staje się niespokojna, gdy musi usiedzieć dłuższy czas w jednym miejscu. Jej naturalnym stanem jest aktywność. Kiedy się nudzi – zaczyna się wiercić, huśtać na krześle, robi origami z papieru. Ma raczej bałagan w pokoju, dokumentach. Lubi ubrania wygodne, luźne, miękkie. Z filmu pamięta wartką akcję. W stresie rusza się, biega „w kółko”, wykonuje wiele dramatycznych gestów.

Słowa i zwroty, których często używa to te, które opisują działanie: robić, jechać, załatwiać, organizować, ruszać się, szybko, „weźmy sprawy w swoje ręce”, „trzeba stąpać twardo po ziemi”, „trzymam rękę na pulsie”, „weźmy się za to”.

Jeśli jesteś kinestetykiem najskuteczniej będziesz się uczył gdy:

- otoczenie pozostanie nieruchome, bo ruchy innych mocno cię rozpraszają,

- podczas nauki będziesz w ruchu, np. możesz chodzić po pokoju,

- do nauki włączysz gestykulacje i odgrywanie czytanych treści, to pomoże ci lepiej zapamiętać,

- będziesz pisać na dużych tablicach lub planszach w pozycji stojącej,

- będziesz grał w gry edukacyjne i ruchowe,

- będziesz eksperymentować i wypróbowywać w praktyce czynności, których masz się nauczyć,

- przed rozpoczęciem nauki przejrzysz cały rozdział, oglądając ilustracje i wykresy.

Pamiętaj, że nie ma ani najlepszego, ani najgorszego stylu uczenia się. Ważne jest, aby znaleźć takie sposoby na uczenie się, które będą ci się podobały i pomogą zapamiętać, jak najwięcej materiału.

Jeżeli chcesz zbadać swój styl uczenia się udziel odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu dostępnym w załączniku poniżej. Powodzenia!

 

Magdalena Cabaj

 

A. Kwaśnicka, Style uczenia się. Analiza porównawcza, (w:) www.mala-psychologia.eu
M. Taraszkiewicz, Wzrokowcy, słuchowcy, kinestetycy i nie tylko…, (w:) www.edunews.pl
D. Winnikow, Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Znajdź swój styl, (w:) www.focus.pl
A. Kulpa, Zmysłowe lekcje – znajdź swój styl uczenia się, (w:) www.inspiracjedlaszkoly.pl
Kwestionariusz stylu uczenia się, (w:) www.kkjagiellonczyk.pl

Oceń ten artykuł
(4 głosów)