kredyty bez bik

JAK SIĘ UCZYĆ? Jedenaście przykazań uczenia się Wyróżniony

Dział: Aktualności
Czytany 323 razy

     

      Czy zdarza Ci się ślęczeć nad zeszytem czy książką kilka godzin, a po zakończeniu nie mieć pojęcia, czego się uczyłeś? A może zasypiasz nad podręcznikami? Oto kilka rad, które pomogą Ci w skutecznej nauce!

1. Pozbądź się „rozpraszaczy”. Zanim zaczniesz naukę odłóż do innego pokoju telefon, wyłącz telewizor i komputer. Pamiętaj, że im mniej dystraktorów, czyli elementów, które Cię rozpraszają, tym lepiej.

2. Zadbaj o ciszę. Dochodzące z zewnątrz dźwięki, rozpraszają Twoją uwagę, pogarszając tym samym efekt pracy. Możesz się uczyć przy muzyce, musisz jednak wiedzieć, jaki gatunek pomoże Ci się skupić, a jaki może Ci przeszkadzać. Doskonałym przykładem gatunku, który z pewnością pozytywnie wpłynie na koncentrację w czasie nauki jest muzyka barokowa (Mozart, Bach) lub dźwięki natury – słuchanie ich pozytywnie wpływa na synchronizację półkul mózgowych. Naukowcy zauważyli, że muzyka barokowa, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie szybszego uczenia się. Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie – słuchany utwór powinien być instrumentalny. Kiedy twój umysł zajmie się słowami piosenki, nie skoncentruje się na nauce.

3. Czas na porządek. Usuń niepotrzebne przedmioty ze swojego biurka. Nie zaśmiecaj swojej przestrzeni materiałami, z których obecnie nie korzystasz.

4. Pamiętaj o oświetleniu i świeżym powietrzu. Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie. Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia, w którym będziesz się uczył. Niedostateczne dotlenie go powoduje szybsze zmęczenie.

5. Pij wodę. Unikaj słodyczy. Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Twoją naukę.

6. Czas na naukę i przerwy. Długotrwałe uczenie się jest męczące i nie przynosi efektów. Najbardziej efektywny dla mózgu układ to 30 minut nauki i 5 minut odpoczynku. Przerwą nie jest włączenie internetu i sprawdzenie Facebooka. Nie koncentrujesz się wtedy na odpoczynku, tylko szukasz ucieczki od książek (dodatkowy napływ informacji zakłóci usystematyzowanie wcześniej przyswojonej wiedzy). W czasie przerwy możesz więc:

- zaczerpnąć świeżego powietrza,

- wykonać kilka ćwiczeń gimnastycznych,

- śmiać się! Śmiech świetnie dotlenia mózg, relaksuje i rozluźnia napięte mięśnie.

7. Bądź systematyczny. Tym, co najbardziej blokuje w przyswajaniu wiedzy jest świadomość ogromnej ilości materiału. Ucząc się systematycznie nie musisz pochłaniać niewyobrażalnych porcji wiedzy w krótkim czasie. Jeśli będziesz uczyć się systematycznie, małymi porcjami materiału, będziesz przy okazji trenować umiejętność zapamiętywania i szybkiego kojarzenia faktów. Twój mózg przyzwyczai się do takiego trybu pracy, a dzięki stałemu pobudzaniu szarych komórek, będziesz coraz łatwiej zapamiętywać również inne, ważne informacje. Kolejną zaletą jest fakt, że wraz z każdą kolejną powtórką materiału, coraz bardziej utrwala się twoja wiedza. Oznacza to, że będziesz w stanie z niej skorzystać za kilka czy nawet kilkanaście lat, a nie tylko podczas sprawdzianu.

8. Zapamiętuj. Funkcjonowanie pamięci można najkrócej określić, jako zdolność do zapamiętywania, czyli gromadzenia i wykorzystania występujących w różnych postaciach informacji. Materiał jest lepiej rozumiany i zapamiętywany, gdy jego główne tezy są powtarzane, a wcześniej chęci jego zapamiętania towarzyszy skupienie uwagi. Aby możliwe było lepsze zapamiętywanie muszą być spełnione pewne warunki:

- zrozumienie – zapamiętujesz lepiej, jeśli powtarzasz materiał ze zrozumieniem,

- rozłożenie nauki w czasie – zapamiętujesz lepiej, gdy podejmujesz naukę częściej i przyswajasz materiał mniejszymi porcjami,

- uczenie się na głos – zapamiętujesz lepiej, recytując na głos,

- utrwalanie – zapamiętujesz lepiej, gdy stosujesz powtórki,

- zasada całości – zapamiętujesz lepiej, powtarzając raczej całości niż części,

- zaufanie we własne możliwości - zapamiętujesz lepiej, gdy powiesz sobie, że możesz,

- zapamiętujesz lepiej, gdy unikasz zakłóceń w nauce.

9. Zmysły. Wykorzystaj do nauki wszystkie zmysły. Wiele osób w trakcie nauki koncentruje się tylko na czytaniu tekstu i próbach zapamiętania treści. Tymczasem najskuteczniej uczysz się i zapamiętujesz w sposób "polisensoryczny", czyli angażując wszystkie zmysły:

- patrząc,

- słuchając,

- notując,

- rysując,

- powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje,

- śpiewając rymowanki,

- opowiadając komuś o tym, czego się nauczyłeś.

10. Wyśpij się. Zmęczony mózg nie jest w stanie dobrze pracować. Jeżeli mówi Ci on, że powinieneś spać, prawdopodobnie ma rację. Gdy jesteś senny, Twoja nauka i tak jest nieefektywna. Co więcej, sen uporządkuje to, czego się nauczyłeś, sprawi, że łatwiej to sobie przypomnisz i pomoże Ci się skoncentrować.

11. Bądź wytrwały – nie rezygnuj, bądź dobrej myśli. Pamiętaj, że Twój mózg ma zadziwiające możliwości. Bądź twórczy – szukaj własnego sposobu uczenia się.

 

Magdalena Cabaj

 

* w kolejnym artykule słów kilka o stylach uczenia się

 

www.progresywni.eu

BY I. Smolińska, Ł. Szychowski, Techniki efektywnego uczenia się, ELITMAT 2011.

Oceń ten artykuł
(5 głosów)