kredyty bez bik

Trening liderów wymian młodzieżowych w Berlinie

Czytany 295 razy

        W dniach 15-22 marca 2019 r. Filip Ignaś i Paweł Feret - dwaj uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. uczestniczyli w treningu dla liderów wymian młodzieżowych City Bound Europe prowadzonym przez organizację międzynarodową Fahrten-Ferne-Abenteuer w Abenteuerzentrum Grunewald w Berlinie (RFN). Uczestnicy poznawali obowiązki opiekunów, aktywne i nieformalne metody pracy w międzynarodowych grupach. Projekt był finansowany w całości ze środków Unii Europejskiej w programie Erasmus+.  

O swoich wrażeniach opowiadają uczestnicy: doświadczenie w wymianach międzynarodowych zdobywamy przez cały czas nauki w sędziszowskim LO: w roku 2016 uczestniczyliśmy razem w projekcie City Bound Transylwania (Rumunia), w roku 2018 w projekcie polsko-niemieckim „Zachować pamięć”, ponadto w ramach programu AFS Polska Filip przez cały rok szkolny 2017/18 gościł ucznia z Włoch, Erika.

Tym razem jednak stanęliśmy w innej roli, nie uczestników, lecz opiekunów. W kursie liderów uczestniczyło 18 osób z 8 różnych krajów. Stworzyliśmy niesamowicie zgraną i zaprzyjaźnioną grupę i z żalem rozstawaliśmy się, gdy projekt dobiegł końca. Co najbardziej nam się podobało? Ciekawy program (wspinaczka w parku linowym, gra miejska, warsztaty międzykulturowe, „Berlin by night” itp.), komunikacja w języku angielskim i niemieckim oraz wspaniała ciepła atmosfera współpracy i wzajemnego szacunku. Udział w takim szkoleniu uczy odpowiedzialności, kreatywności, wzmacnia poczucie wartości, uczy funkcjonować w grupie i radzić sobie z problemami. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli sprawdzić się w roli liderów wymian międzynarodowych.

Życzymy wszystkim, żeby choć raz mogli przeżyć coś tak wyjątkowego!

Oceń ten artykuł
(4 głosów)