Światowy Dzień Zwierząt 2020 Wyróżniony

W dniu 4 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie klasy 2F i 2I przygotowali plakaty prezentujące aktualne problemy w zakresie złego traktowania zwierząt oraz przedstawiające znaczenie zwierząt w naszym życiu. Zachęcam do zapoznania się z krótkim opisem tego święta przygotowanym przez Emilkę z klasy 2D. Z okazji Światowego Dnia Zwierząt w sali biologicznej powstała również galeria pupili naszych uczniów. Zapraszamy serdecznie wszystkich nauczycieli i uczniów do jej obejrzenia

Światowy Dzień Zwierząt 2020

Niewielu z nas wie, że Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października od 1931r. Ustanowiony został we Florencji. Początkowo jego głównym celem było zachęcenie ludzi do adopcji bezdomnych zwierząt. 4 października nie jest datą przypadkową bowiem  w Kościele Katolickim wspominamy wtedy św. Franciszka z Asyżu, czyli największego przyjaciela naszych, braci mniejszych na świecie..

W dzisiejszych czasach święto promuje nie tylko adopcje zwierząt, ale również skłania do poruszenia problemu znęcania się nad zwierzętami, czy wykorzystywania ich do nielegalnych walk. Z tej okazji prowadzi się również działania promujące zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubojów rytualnych i innych patologicznych zachowań związanych ze stworzeniami, które same nie są w stanie upomnieć się o swój los, ponieważ w stu procentach są zależne od człowieka.

W Polsce w dniu 18 września bieżącego roku wprowadzono nowelizację Ustawy  o Ochronie Zwierząt zwiększającą kary za przestępstwa popełniane na zwierzętach. Do niedawna, nawet najbardziej okrutne przestępstwa popełniane na zwierzętach były karane zbyt łagodnie. Dopiero pod naciskiem opinii publicznej i organizacji pozarządowych sytuacja ta się zmieniła.

Każdego dnia oglądając telewizję, czy przeglądając wiadomości w Internecie możemy spotkać się z kolejnymi przypadka okrucieństwa ludzi wobec zwierząt. Czasem trudno nam aż zrozumieć co kieruje ludźmi, którzy znęcają się nad zwierzętami dla przyjemności, albo w celu osiągnięcia zysków.

W czasie Światowego Dnia Zwierząt oraz całego tygodnia Zwierząt, który rozpoczyna to święto dostrzegamy jednak, że wielu ludzi na świecie jest zaangażowanych w pomoc zwierzętom. Organizowane są zbiórki karmy i pieniędzy na rzecz bezdomnych zwierząt, a schroniska otwierają swoje drzwi aby zachęcać do adopcji. Warto zastanowić się również, czy i my możemy w jakiś sposób przyłączyć się do działalności na rzecz ochrony zwierząt. Jeśli mamy takie możliwości, to nie tylko w dniu ich święta, ale przez cały rok.

Każdy z nas, kto ma w domu pupila robi wszystko, by zapewnić mu szczęśliwe życie, więc pomyślmy tez o tych stworzeniach,  które w odróżnieniu od naszych nie mają tyle szczęścia...

Emilia Ziobro kl. 2D