kredyty bez bik

Noc biologów

Dział: Aktualności
Czytany 257 razy

        „Dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia, wyjdzie z ukrycia, by w jasny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z dość powszechnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera. Czy tak jest naprawdę? Czy mróz i mrok mogą pokonać życie? Przekonajcie się sami!".

W taki właśnie sposób organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w imprezie popularno-naukowej ,,Noc biologów”, której trzecia edycja odbyła się 11.01.2019 r. w godzinach popołudniowych i wieczornych w budynkach Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczniowie kl. II c, I b i III b pod opieką pani profesor Anny Marć i pana profesora Grzegorza Pacha wzięli udział w wykładach, warsztatach, pokazach i wystawach zorganizowanych w ramach ,,Nocy Biologów 2019”.

Uczniowie naszej szkoły podzieleni na 3 grupy uczestniczyli w następujących zajęciach laboratoryjnych: ,,Techniki współczesnej genetyki”, ,,Mitoza w obiektywie mikroskopu”, ,,Przepis na ewolucyjny drink czyli jak fermentacja zmieniła świat”, Białka fluorescencyjne, czyli jak śledzić procesy zachodzące w żywej komórce” oraz ,,Po pianie ją poznasz, czyli katalaza w roli głównej”. Dodatkowo mieli możliwość wysłuchania interesujących wykładów: ,,Algi w kałuży, na talerzu i w fabryce” , ,,Świat w wymiarze Nano” , a także zapoznać się z wystawą na temat ,,Dwoje w jednym ciele czyli różnorodność porostów Polski”.

Była to wspaniała okazja , aby spotkać się z naukowcami zarówno w salach wykładowych jak i laboratoriach, a także samodzielnie wykonać różnorodne doświadczenia i preparaty mikroskopowe przy pomocy specjalistycznego sprzętu, przeprowadzić obserwacje mikroskopowe, poznać z bliska rośliny i zwierzęta, wziąć udział w dyskusji czy zagrać w gry przyrodnicze.

Wielu naukowców uważa, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii, a chętnych do zgłębiania tajemnic tej fascynującej dziedziny będzie coraz więcej. Z całą pewnością dołączą do tej grupy także uczniowie naszego liceum.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)