XI Sejmik Naukowy pt. "Rok 2011 - Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i Rokiem Lasów".

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2 grudnia 2011r. w naszej szkole odbył się kolejny sejmik naukowy przygotowany przez uczniów zainteresowanych poszerzaniem wiedzy i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych. Nauczyciele chemii, biologii i geografii od 2002 roku mobilizują i wspierają uczniów w corocznych działaniach, które mają na celu przełamanie stereotypu  że nauki przyrodnicze – w szczególności chemia, biologia ...są mało interesujące, trudne, niezrozumiałe.

Tematyka sejmiku przygotowanego w bieżącym roku szkolnym wydała się oczywistą – bowiem rok 2011 został ogłoszony przez  Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów oraz Międzynarodowym Rokiem Chemii. W ślad za tym Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 3 grudnia 2010 roku wydał uchwałę „ W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki” i  ogłosił rok  2011 – Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

Uczniowie w przygotowanych i zaprezentowanych wystąpieniach przedstawili niezwykłe fakty z życiorysu tej polskiej uczonej, która jest niekwestionowanym autorytetem naukowym wszech czasów i wciąż pozostaje jedyną kobietą wśród czteroosobowego grona naukowców na świecie,  którzy dwukrotnie zostali uhonorowani nagrodą Nobla. Ponadto zwrócili  uwagę jak ważną rolę, dla właściwego funkcjonowania życia na ziemi i zachowania równowagi w przyrodzie odgrywają zasoby leśne i właściwa gospodarka nimi.

Z  zaproszenia organizatorów skorzystało liczne grono Gości, których serdecznie powitała Halina Szela – wicedyrektor szkoły i nauczyciel chemii 

- Pan  Alfred Kułak   - Dyrektor Wydziału Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Ropczycach

- grupy uczniowskie z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych z  gimnazjów

p. Małgorzata Mielniczuk z Gimnazjum w Sędziszowie Młp.

p. Agata Subczak z Gimnazjum w ZS w Gnojnicy Woli

p. Urszula Czółno z Gimnazjum nr 1 w Ropczycach

p. Bernadeta Gąsior z Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim

p. Grzegorz Wiktor  z Gimnazjum w Kamionce

Przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych

p. Katarzyna Piękoś z ZS w Ropczycach wraz z uczniami

p. Barbara Jabłońska z ZSZ w Sędziszowie Młp. z uczniami

p. Bogusław Wojnowski z ZSAgro-Tech z Ropczyc z uczniami

Dyrektor szkoły  Lucyna Doroba podziękowała uczniom i organizatorom p. Annie Marć - nauczycielowi biologii,               p. Iwonie Flis - nauczycielowi geografii oraz Halinie Szeli i Grzegorzowi Pachowi - nauczycielom chemii za przygotowanie  sejmiku, wyraziła zadowolenie z podejmowanych corocznie zadań w tym zakresie.

               Po zakończeniu prezentacji uczniowskich głos zabrał p. Alfred Kułak przybliżając zebranym zagadnienia dotyczące zagospodarowania i ochrony zasobów leśnych na terenie powiatu. Podziękował nauczycielom za prowadzenie wśród uczniów edukacji ekologicznej.          

               W przygotowanie sejmiku zaangażowali sie uczniowie:

- z klasy 1b – Anna Kazior i Katarzyna Szydziak

- z klasy 1f – Arkadiusz Pondo

- z klasy 2a – Natalia Kobos, Alina Lis, Ewa Jaszczyszyn, Aneta Jaworek

- z klasy 2f – Anna Bizoń, Marta Pazdan, Kinga Świder i prowadzące Aneta 

                    Ciupak i Marta Szeliga

Obsługę techniczną i medialną zapewniły: Kamila Sroka i Karolina Chłędowska z klasy 2a, a oprawę muzyczną Magdalena Gruszka z 3f. Dekoracje przygotowały; Beata Panek i Patrycja Partyka z 2f.

Czytany 624 razy