kredyty bez bik

Hongkong - warsztaty angielsko-chińskie

Czytany 281 razy

        Uczennica Xi Wen Wu ze szkoły średniej Fanling Chan Chun Ha w Hongkongu w roku szkolnym 2018/19 uczęszcza do LO W SĘDZISZOWIE  MŁP. w ramach wymiany między kulturowej FS Programy Międzykulturowe. 16-letnia Xi Wen Wu, zwana przez kolegów Jenny, mieszkając w polskiej rodzinie goszczącej i chodząc do polskiej szkoły powoli poznaje język polski, polskie zwyczaje, wartości, kuchnię i tradycje.

W dniach 14-15.11.2018 Jenny poprowadziła warsztaty kulturoznawcze, na których uczyła młodzież  sędziszowskiego LO oraz uczniów najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp. liczyć po chińsku oraz zapisywać chińskie liczby. Choć to zadanie niełatwe, pisanie chińskich znaków było dla wszystkich wspaniałą zabawą.

Podczas prezentacji Jenny opowiadała  też po angielsku o swoim codziennym życiu w  Hongkongu:  Wstaję rano ok. godz. 6:30, lekcje rozpoczynam o 8:15, mam przerwę obiadową 12:50-13:50, potem wracam na dalsze lekcje, aż do godz. 18:30. (uczniowie młodsi mają po południu lekcje muzyki, sport, teatr, debaty; starsi uczniowie matematykę, ekonomię itp.) Po zakończeniu lekcji zostajemy w szkole do godz. 20:00-21:00, nawet do 22:00, by odrobić zadania domowe. Jeśli nie zdążymy, resztę trzeba skończyć w domu. To jest całkiem normalne, wszyscy uczniowie spędzają tyle czasu na nauce, więc jestem w szkole wraz z moimi najbliższymi kolegami i przyjaciółmi, razem się uczymy. Czas wolny mam w soboty i niedziele, wtedy spotykam się z przyjaciółmi, idziemy na zakupy lub do biblioteki, czasem weekendy spędzam też z rodziną.

Jenny opisując swój kraj mówi: Mieszkańcy Hongkongu  dumni są ze swej pracowitości, nie są  wyjątkiem, gdyż życie w Japonii, czy Korei Południowej wygląda bardzo podobnie: dzieci i młodzież spędza wiele godzin na nauce w szkole, a ich rodzice na pracy zawodowej.  Mieszkańcy Hongkongu dumni są też z życia w nowoczesnym i kosmopolitycznym miejscu, z rozwoju przemysłu i technologii, który podnosi znacznie ich standard życia. 

Dla Jenny pobyt w Polsce to  okres odpoczynku, niemal wakacji, ma dużo wolnego czasu, zachwyca się polskim krajobrazem, ciszą i spokojem. Oprócz Jenny z Hongkongu, w ramach wymiany AFS w roku szkolnym 2018/19 do sędziszowskiego LO uczęszcza jeszcze czworo innych uczniów (Francja i Włochy); mamy nadzieję, że dla wszystkich rok ten będzie niezapomnianym przeżyciem i chętnie będą wracać wspomnieniami do sędziszowskiej szkoły.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)