Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych i Logicznych "Vasco da Gama"

Dnia 29 maja 2012r. w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. odbył się Międzyszkolny Turniej Gier Planszowych i Logicznych: „Vasco da Gama”. Turniej adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu ropczycko-sędziszowskiego.

W naszym Liceum od ponad roku działa Szkolny Klub Gier Planszowych i Logicznych pod opieką nauczycieli podstaw przedsiębiorczości: p. Iwony Flis i p. Marty Lalickiej-Saj. Dzięki ścisłej współpracy z ropczyckim klubem gier planszowych postanowiliśmy zaangażować się w organizację turnieju międzyszkolnego. Celem takiego przedsięwzięcia jest propagowanie wśród młodzieży współczesnych gier planszowych  i logicznych, ćwiczenie wyobraźni, koncentracji, umiejętności planowania i przewidywania konsekwencji swoich działań, a także kształtowania postawy: „Zwyciężaj bez pychy, przegrywaj bez urazy”.  Organizacja takich imprez z pewnością integruje środowisko szkolne naszego  powiatu, przyczynia się do poprawy współpracy miedzy szkołami i nawiązywania przyjaźni wśród młodzieży.

Na zaproszenie do Turnieju  odpowiedziały szkoły: Publiczne Gimnazjum w Wielopolu Skrzyńskim pod opieką pani Bogumiły Matysek,  Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach pod opieką pana  Łukasza Bieszczada, Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach pod opieką pana Wojciecha Sieronia, Zespół Szkół Zawodowych im. prof. K. Olszewskiego w Sędziszowie Młp. pod opieką pani Anny Szeligi – Kuźniar.  Uczniowie przenieśli się w XV w. i wzięli udział w wyprawie w poszukiwaniu drogi do Indii. Pod patronatem Vasco da Gamy kupowali projekty statków, które potem wypływały na wyprawę, rekrutowali załogi i kapitanów dla swoich flot, zbiegali o przywileje wpływowych postaci i zdobywali kolejne punkty przechodząc do kolejnych rund. Nad prawidłowością rozgrywek czuwało jury w składzie: Pan WojciechSieroń – sędzia główny oraz Pani Marta Lalicka-Saj i Pani Iwona Flis. Po kilku godzinach emocji wyłoniła się czwórka finalistów. Z uśmiechem podeszli do decydującej rundy.

Gra zakończyła się następującymi wynikami:

I miejsce Mikołaj Magdoń - Liceum Ogólnokształcące im ks. P. Skargi w Sędziszowie Młp.
II miejsce Andrzej Woda – Zespół Szkół im. ks. dra. Jana Zwierza w Ropczycach
III miejsce Mateusz Siewierski Liceum ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach

GRATYLUJEMY!!!

Dzięki pomocy Pana W. Sieronia mogliśmy laureatów obdarować nagrodami  – grami planszowymi ufundowanymi  przez wydawnictwo „Hobbity” – wydawcę gry: „Vasco da Gama”. Za pierwsze miejsce gra „Vasco da Gama”, za drugie i trzecie gry: „Mow” – prosta i wesoła gra karciana oraz „Dixit” – gra w skojarzenia łącząca refleks i wyobraźnię.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz humorystyczne ale i praktyczne poradniki z dziedziny ekonomii i przedsiębiorczości: „Polubić banki” i „Jak mądrze inwestować”. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim uczestnikom za miłą zabawę.

Iwona Flis
Marta Lalicka-Saj