Ogólnopolskie sukcesy uczennicy z sędziszowskiego LO!

W maju uczennica 2c Ewelina Kolebuk reprezentowała naszą szkołę oraz województwo podkarpackie w centralnych etapach konkursu z języka polskiego i olimpiady z historii.

18 maja 2012 r. wzięła udział finale ogólnopolskiego konkursu historycznoliterackiego dla szkół ponadgimnazjalnych  „Bolesław Prus – w setną rocznicę śmierci pisarza”.

Warunkiem dostania się na etap centralny było napisanie pracy na jeden z tematów zaproponowanych przez organizatorów i uzyskanie z niej przynajmniej 45 punktów na 60 możliwych. Ewelina wybrała Lęki zbiorowości i niepokoje bohaterów w powieściach Bolesława Prusa. Jej praca opierała się na znajomości powieści i felietonów Prusa, licznych opracowań polecanych przez twórców konkursu oraz ogólnej wiedzy o epoce pozytywizmu.

Zadaniem uczestników centralnym etapie była obrona pracy przed komisją składającą się z historyków literatury specjalizujących się w twórczości Aleksandra Głowackiego. Pytania członków komisji miały na celu sprawdzenie znajomości życiorysu Prusa, jego twórczości, opracowań, na które powoływał się autor, a także ogólnej wiedzy na temat epoki oraz głównych kierunków literackich w niej występujących.

Ewelina zdobyła tytuł finalistki. Do konkursu przygotowywała ją prof. Otylia Włodarska.

Zaledwie tydzień później, bo w dniach  24-26 maja 2012r. w Warszawie miał miejsce centralny etap  olimpiady tematycznej Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. "Za wolność Waszą i naszą". Zawody rozgrywały się w 8 konkurencjach: Broń i barwa, Malarstwo batalistyczne i portretowe,  Eksponat muzealny, Film, Literatura i pieśń, Geografia militarna, Grafiki Artura Grottgera, Oprowadzanie po obiektach historycznych i zabytkowych. Ewelina zajęła pierwsze miejsce w dwóch: Eksponat i Grafiki Artura Grottgera. Komisja egzaminacyjna określiła, że uczniowie liceów i techników startujących w zawodach wykazali się wiedzą i szerokością horyzontów na poziomie uczestników seminariów magisterskich! Dzięki temu nasza uczennica zdobyła tytuł laureatki olimpiady oraz zapewniła sobie możliwość studiowania na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Do olimpiady Ewelinę przygotowywali prof. Włodzimierz Lach, prof. Tomasz Przywara i prof. Jacek Magdoń.