Najważniejsze Święto Roku w Sędziszowskim Liceum.

12 października 2012 r., społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Młp. świętowała Dzień Patrona Szkoły. W tym dniu  zakończono w szkole obchody „Roku Księdza Piotra Skargi”. Uroczystości szkolne poprzedziła Msza Święta odprawiona w Kościele Miłosierdzia Bożego, przez Ojca Jezuitę Radosława Robaka z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu i księży nauczycieli liceum - ks. Proboszcza Krzysztofa Gaca i ks. Ryszarda Potyrałę.  W obecności sztandaru szkolnego, uczestniczyli w niej rodzice uczniów, pracownicy szkoły oraz młodzież.

Kolejna część uroczystości odbyła się w szkolnej hali widowiskowo-sportowej, prowadząca imprezę Halina Szela powitała gości i wszystkich członków społeczności szkolnej. Emerytowanych pracowników szkoły reprezentował p. Antoni Zach – były nauczyciel fizyki, a Radę Rodziców,  wybrane we wrześniu 2012 r. Prezydium RR w osobach: p. Katarzyna Oleś-Bizoń – przewodnicząca RR, p. Anna Białorucka – zastępca przewodniczącej RR, p. Elżbieta Doroba – skarbnik RR i p. Urszula Żuczek – sekretarz RR. Na zaproszenie odpowiedziała także liczna grupa rodziców uczniów klas pierwszych.

Ojciec Radosław Robak z Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu w ciekawym wystąpieniu przybliżył życiorys i postać  ks. Piotra Skargi oraz epokę w której dane  było żyć i działać temu zacnemu kaznodziei. Odniósł się także do czasów współczesnych, wskazując młodzieży aktualne obecnie wartości wyznawane przez naszego Patrona.

Ważnym punktem obchodów Święta Patrona było podsumowanie szkolnego konkursu historyczno-polonistycznego „Ksiądz Piotr Skarga i Jego epoka”, przygotowanego przez nauczycieli historii – p. W. Lacha, p. J. Magdonia i p. T. Przywarę oraz panie polonistki p. A. Kędziora-Śmiałek i p. A. Kwaśniak. W bieżącym roku oprócz uczniów klas pierwszych, brali w nim udział także uczniowie gimnazjów z terenu powiatu. Wyniki konkursu gimnazjalistom zostały przedstawione w dniu jego przeprowadzenia, natomiast pierwszoklasiści odebrali nagrody z rąk p. Dyrektor Lucyny Doroby w czasie akademii. Za I miejsce – Anna Bojarska z klasy 1b, za II miejsce – Aneta Szczepan z klasy 1cd i za III miejsce –  Monika Ciżmar z klasy 1b.

Uroczystościom związanym ze Świętem Patrona w  sędziszowskim ogólniaku, towarzyszy od kilku już lat,  akt przyjęcia pierwszoklasistów w poczet pełnoprawnych uczniów liceum. Uczniowie klas pierwszych w obecności swoich rodziców i wszystkich zebranych, uroczyście ślubowali na sztandar szkoły „Strzec honoru ucznia szkoły, pilnie się uczyć i osiągać coraz lepsze wyniki”.

Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 30 września 2005r. Święto Patrona Szkoły w Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. jest połączone z uroczystością Dnia Edukacji Narodowej.

Na ręce Pani Dyrektor Lucyny Doroby, Szanowni Goście złożyli kwiaty i skierowali serdeczne życzenia i gratulacje dla grona profesorskiego, księży, pracowników administracji i obsługi szkoły oraz młodzieży a Poseł na Sejm RP p. Kazimierz Moskal przesłał okolicznościowy adres.

Podziękowania za kolejny rok wspólnej pracy popłynęły także z ust Pani Dyrektor Lucyny Doroby, która kierując słowa uznania w stronę nauczycieli, wychowawców, katechetów i niepedagogicznych pracowników szkoły, zwróciła uwagę na to, jak niezwykle ważne i odpowiedzialne zadania spoczywa na pracownikach oświaty, kształtujących serca i umysły młodego pokolenia. Następnie wręczyła nagrody  nauczycielom i pracownikom szkoły, za wzorową pracę i  działania podnoszące jakość pracy szkoły. Spośród nauczycieli  wyróżnieni zostali: p. A. Dziura, p. I. Flis, p. A. Homa, p. L. Kopciuszyńska, p. A. Kwaśniak, p. B. Rogowska, p. E. Skotniczny, p. J. Magdoń, p. T. Przywara, p. W. Saj. Nagrodzeni pracownicy administracji i obsługi to: p. R. Stachnik, p. K. Ziemińska-Wróbel, p. M. Ochał, p. B. Bochnak i p. B. Feret.

Pani Dyrektor przekazała informację że emerytowany nauczyciel szkoły p. Z. Wiciejowski w tym roku został uhonorowany  Medalem Komisji Edukacji Narodowej przyznanym przez  Ministra Edukacji Narodowej  a Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał p. I. Flis Brązowy Medal za Długoletnią Służbę.

Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego nagrodził także Nagrodą Starosty p. Dyrektor – Lucynę Dorobę i p. Wicedyrektor H. Szelę  którym te wyróżnienia wręczył podczas Powiatowego  Święta Edukacji Narodowej. Ponadto przyznał wyróżnienia – p. L. Kopci uszyńskiej, p. R. Stachnik, p. W. Lachowi i p. T. Przywarze.

Na koniec uroczystości Dnia Edukacji Narodowej i Święta Patrona zebrani obejrzeli  bardzo ciekawy program artystyczny przygotowany przez uczniów klas trzecich,  pod opieką Pani Eweliny Łagowskiej i p. Anny Dziury. Uczniowie jak zawsze zachwycili  swymi talentami i trafnością spostrzeżeń. Przypominając zasługi Komisji Edukacji Narodowej, ugruntowali w zebranych przekonanie, że dzień 14 października słusznie ustanowiony  został świętem państwowym, a wspominając osobę księdza Piotra Skargi, skłonili wszystkich do refleksji nad kondycją naszej ojczyzny.

Dzień Edukacji Narodowej stanowi dla nauczycieli okazję do refleksji, zadumy  bo   praca z młodzieżą, mimo że trudna i bardzo odpowiedzialna, daje wiele satysfakcji i radości, mobilizuje do ciągłego rozwoju. Oto słowa   Juliana Tuwima o swoim nauczycielu.

„Słyszę Twój głos

w wieczornym pacierzu wiatru ,

w mruganiu gwiazd na niebie,

idziesz ze mną przez całe życie .

Dobrocią patrzą Twoje oczy

przez okno nocy