kredyty bez bik

Z wizytą we Francji w ramach projektu Erasmus+

Czytany 431 razy

        W dniach 7-14 października 2018 r. uczniowie LO w Sędziowie Młp. pod opieką nauczycieli, p. Anny Rozwadowskiej i p. Eweliny Łagowskiej-Świerk, wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w szkole Joliot-Curie w Hirson we Francji. Spotkanie to odbyło się w ramach projektu Erasmus+ „Zrównoważony rozwój, przeciw marnowaniu żywności”.

W trakcie tygodniowego pobytu w malowniczym francuskim miasteczku Hirson uczniowie z Polski, Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii dyskutowali na temat zdrowych nawyków żywieniowych oraz zdrowej żywności. Mieli okazję, by wspólnie przygotować zdrowe posiłki popularne w każdym z partnerskich krajów, i wymienić się spostrzeżeniami na temat właściwych sposobów odżywiania się. Odwiedzili gospodarstwo rolne, w którym uprawia się ekologiczne owoce i warzywa, a także lokalną fabrykę zdrowych i naturalnych serów.

Podczas pobytu we Francji poznali także piękne miasto Reims, gdzie zwiedzili gotycką katedrę pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – miejsce koronacji królów Francji.

Czas spędzony we Francji był dla sędziszowskiej młodzieży bardzo owocny – uczniowie nie tylko zgłębili swą wiedzą na temat zdrowego odżywiania się, ale też nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów z klas drugich, którzy wspominają swój wyjazd następująco:

Marcelina Mądro, klasa 2C
W październiku 2018 r. jako jedna z 6 osób miałam możliwość wzięcia udziału z międzynarodowej wymianie uczniowskiej Erasmus+. W czasie jej trwania poznałam wiele wspaniałych osób, ich kulturę oraz kilka przydatnych słów w ich językach. Cały tydzień był obfity w międzynarodowe prace grupowe na temat zrównoważonego odżywiania się i marnowania żywności. W ciągu tego tygodnia powiększyłam również swój zasób słownictwa w języku angielskim oraz zobaczyłam wspaniałe miejsca. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała możliwość wzięcia udziału w czymś tak wspaniałym i edukującym. Sumując, wymianę uważam za bardzo udaną.

Gabriela Świniuch, klasa 2C
Dla mnie wymiana była niezwykłą przygodą i jednocześnie sposobem na to, aby sprawdzić swoje umiejętności. Rozszerzyłam swoją wiedzę nie tylko z języka angielskiego, ale także na temat pożywienia, jakie dostarczamy naszemu organizmowi. Wszystko to odbyło się we wspaniałym towarzystwie naszych kolegów z Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Jestem szczęśliwa, że mogłam wziąć udział w tym projekcie, i serdecznie polecam go każdemu!

Patryk Kotula, klasa 2C
Osobiście uważam, że wymiana była świetną okazją do integracji międzynarodowej. Nie miałem większych problemów z komunikacją i naprawdę poznałem wielu świetnych ludzi i nowych przyjaciół. Również opiekunowie byli bardzo przyjacielscy i energiczni, szczególnie opiekunki włoskiej grupy i opiekun hiszpańskiej – Carlos. Mimo końcowych przygód, między innymi wychodzenia z ośrodka przez żywopłot z powodu zamkniętej bramy i lądowania w Katowicach (zamiast zgodnie z planem w Krakowie), uważam, że całość wymiany przebiegła naprawdę świetnie. Serdecznie polecam projekt wszystkim uczniom!

Gabriela Dziewit, klasa 2D
Wymiana była niezapomnianym przeżyciem i bardzo cieszę się, że miałam możliwość wziąć w niej udział. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, których nigdy nie zapomnę. Myślę, że udało mi się poprawić mój angielski i przy okazji dowiedzieć się co nieco o zdrowym żywieniu. Polecam taki wyjazd każdemu!

Wiktoria Szpara, klasa 2B
Erasmus+ to program międzykulturowy, który będę pamiętać całe życie! Dzięki niemu poznałam wspaniałych, otwartych, życzliwych i pełnych życia ludzi. Wspominać będę na pewno codzienne projekty szkolne w internationals groups.

Aleksandra Pieja, klasa 2A
Dzięki projektowi Erasmus+ mogłam wziąć udział w międzynarodowej wymianie trwającej od 7 do 14 października 2018 r. Tydzień spędzony we Francji był świetną okazją do sprawdzenia samej siebie i swoich umiejętności. Mogłam nauczyć się wielu ciekawych rzeczy, dobrze się przy tym bawiąc i poznając nowe osoby. Wymiana to cudowne przeżycie, które każdy powinien poczuć na własnej skórze. Zachęcam do brania udziału w projekcie Erasmus+!

Oceń ten artykuł
(8 głosów)