Sędziszowscy licealiści na wymianie młodzieżowej w Meldorf (RFN)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dniach 22-29 października grupa uczniów z LO im. ks. Piotra Skargi w Sedziszowie Młp. przebywała z rewizytą u swych kolegów z partnerskiej szkoły Meldorfer Gelehrtenschule w Meldorf, niewielkiej nadmorskiej miejscowości w Szlezwiku-Holsztynie. Przed planowanym spotkaniem uczestnicy wymiany prowadzili korespondencję mailową, poznawali się lepiej i wspólnie opracowywali plan pobytu w szkole, program zwiedzania i imprez integracyjnych. Polscy uczniowie trafili w Meldorf pod opiekę niemieckich rodzin goszczących, w ramach której zapewniono im nocleg, posiłki, transport do szkoły i pełną integrację w rodzinie.

W czasie pobytu uczniowie poznali wiele atrakcji turystycznych regionu Dithmarschen. W miejscowości Tönning grupa zwiedziła słynne Multimar Wattforum – wystawę ryb, fok, delfinów oraz akwarium dla licznych gatunków morskiej fauny i flory.

Zwiedzano też nadmorski kurort Heide oraz Brunsbüttel, gdzie uczniowie widzieli port i śluzy na Kanale Kilońskim łączącym Bałtyk z Morzem Północnym. W Brunsbüttel grupa polska uczestniczyła też w niedzielnej mszy świętej w kościele katolickim, który na tym terenie jest rzadkością.

Uczniowie zwiedzili też Hamburg, drugą co do wielkości metropolię w Niemczech i największy port niemiecki, zwany "Bramą Świata", zachwycili się Starym Miastem, oraz odbyli rejs statkiem po Łabie.

W portowym mieście Büsum uczniowie odbyli długi spacer po plaży, by z przewodnikiem poznawać bogatą faunę i florę Morza Wattowego. Tym mianem określa się przybrzeżne wody Zatoki Niemieckiej (pd-wsch. cześci Morza Północnego) pomiędzy kontynentem a łańcuchem Wysp Fryzyjskich. Uczniowie brali udział w połowie krewetek oraz wędrowali szeroką plażą odsłoniętą przez odpływ, który następuje tu co sześć godzin.

Największą atrakcją turystyczną był jednak całodniowy rejs statkiem na wyspy pływowe, tzw. Halligen w obrębie Wysp Fryzyjskich, połączony z połowem ryb. Halligen są to urokliwe równinne tereny, których połączenie z lądem stałym odsłania się tylko podczas odpływów. Mieszkańcy nieco odcięci od świata zajmują się tam hodowlą owiec i rolnictwem. To miejsca bardzo atrakcyjne turystycznie latem, ale aż trudno uwierzyć, że mimo surowych warunków klimatycznych wyspy te zamieszkiwane są nadal przez resztę roku.

Dodatkową atrakcją w drodze do Meldorf było dla grupy polskiej zwiedzanie Berlina, z obowiązkowym spacerem aleją Unter den Linden, grupowymi zdjęciami pod Bramą Brandenburską i budynkiem Reichstagu, oraz podziwianiem graffiti w słynnej „East Side Gallery“ na fragmentach Muru Berlińskiego.

Międzyszkolna wymiana, to nie tylko turystyka i zwiedzanie. Goście z Polski uczestniczyli aktywnie w zajęciach lekcyjnych, między innymi z języka angielskiego, niemieckiego, matematyki, wychowania fizycznego, biologii, muzyki, plastyki itp. Polscy uczniowie byli mile zaskoczeni dyscypliną na lekcjach, punktualnością uczniów, ich aktywnością, ogromnym szacunkiem wobec nauczycieli. Podziw budził też bardzo wysoki poziom z matematyki w klasach maturalnych, biegłość w posługiwaniu się językami obcymi, ponadto wyposażenie pracowni przedmiotowych w drogie instrumenty muzyczne, czy też specjalistyczne laboratoria fizyczne, chemiczne, biologiczne i stadion przy szkole. Ze zdziwieniem przyjęto fakt, że lekcje rozpoczynają się o godz.7.45 i po dwóch lekcjach bez pauzy następuje przerwa 15 minut. O godzinie 13.00 zaczyna się półgodzinna przerwa obiadowa, a po niej cześć uczniów rozpoczyna treningi sportowe, a maturzyści spotykają się na specjalistycznych zajęciach z przedmiotów wybranych do matury. Uczniowie nie noszą zeszytów przedmiotowych, lecz jedną teczkę, w której mają wszystkie notatki, zadania i kserówki. Na komputerach dostępnych dla uczniów w szkole zablokowane są wszelkie portale społecznościowe i inne strony rozrywkowe, a internet służy wyłącznie jako źródło wiedzy. Te i wiele innych ciekawych faktów ze szkoły na długo pozostaną w pamięci gości z Polski.

Wspólne wieczory integracyjne pozwoliły bliżej poznać kuchnię regionalną Dithmarschen, która obfituje w owoce morza i potrawy z kapusty. Polscy uczniowie przybliżyli kolegom z Niemiec narodowe tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Wszystkich Świętych, Bożego Ciała. Polacy opowiadali też o szkolnej tradycji balu studniówkowego oraz wspólnie z niemieckimi kolegami tańczyli polski taniec narodowy polonez. W prezentacji multimedialnej zaprezentowano też najciekawsze atrakcje regionu Podkarpacia, by łatwiej było zaplanować wspólnie kolejną rewizytę grupy niemieckiej w naszym województwie. Inicjatywa wymiany polsko-niemieckiej spotkała się z uznaniem i wsparciem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego oraz firm Zakłady Magnezytowe „Ropczyce” S.A., ZM Invest S.A. i WOPROL, za co organizatorzy i uczestnicy składają ogromne podziękowania.

 Aldona Homa

Czytany 725 razy