kredyty bez bik

Polsko-Niemiecka Wymiana – BERLIN, BIELEFELD (28.09-6.10.2018)

Czytany 458 razy

        W dniach 28.09.-06.10 2018 grupa 16 uczniów LO w Sędziszowie Młp. wraz z opiekunami panią prof. Aldoną Homa i panem prof. Witoldem Sajem wzięła udział w wymianie z Hans-Ehrenberg-Schule z Bielefeld. Był to drugi etap projektu „ZACHOWAĆ PAMIĘĆ”, organizowanego przy wsparciu merytorycznym i finansowym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

O wrażeniach opowiadają uczniowie:

KAROLINA, kl. III A
Pierwszym etapem programu był Berlin; tam spotkaliśmy się z 16 kolegami z Bielefeld, których gościliśmy w naszych domach w Polsce przed wakacjami podczas pierwszego etapu projektu. Wspólnie zwiedzaliśmy z przewodnikiem zabytki Berlina, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską, Pomnik Holokaustu, zachowany fragment Muru Berlińskiego „East Side Gallery”, budynek Reichstagu wraz z wejściem na szklaną kopułę na dachu parlamentu; jako widzowie uczestniczyliśmy również w obradach niemieckiego parlamentu. Odwiedziliśmy też interaktywne muzeum szpiegowskie „Spionage-Museum”, które oferuje zadziwiające eksponaty szpiegowskie z czasów zimnej wojny i współczesności jak i niezłą zabawę w interaktywnych punktach.
W pobliżu Berlina, w ramach rekreacji odwiedziliśmy „Tropical Islands” - tropikalny park rozrywki i wypoczynku.

ZUZANNA, kl. III D
Po trzech dniach w Berlinie, wraz z grupą niemiecką pojechaliśmy do Bielefeld i zamieszkaliśmy w domach naszych niemieckich kolegów. Poznawanie miasta zaczęliśmy od zwiedzania przedsiębiorstwa Dr. Oetkera, gdzie częstowano nas firmową pizzą i waniliowym puddingiem. Zwiedziliśmy też centrum miasta Bielefeld i Paderborn. Kolejne dni spędziliśmy w szkole uczestnicząc w lekcjach z naszymi niemieckimi rówieśnikami; podobały nam się zajęcia z chemii, biologii, matematyki, języków obcych. Szkoła w Bielefeld jest bardzo duża, uczęszcza do niej około 1200 uczniów, ma partnerstwo ze szkołami we Francji, w Palestynie i w Polsce, z naszą szkołą.

DOMINIK, kl. III B
Kontynuacją historycznego programu „Zachować pamięć”, w ramach którego w Polsce zwiedzaliśmy muzeum w Oświęcimiu, w Pustkowie i w Markowej, było tym razem zwiedzanie w Berlinie wystawy Topografii Terroru Nazistowskiego w latach 1933-45. Odwiedzając to muzeum poznaliśmy historię tej części Berlina, gdzie istniały i działały najbardziej zbrodnicze instytucje Gestapo i SS. Drugim punktem naszego historycznego projektu było zwiedzanie zamku Wewelsburg w pobliżu Paderborn. Obiekt ten, jako siedziba przywódców SS i ośrodek nazistowskiego mistycyzmu Trzeciej Rzeszy zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

Oprócz lekcji historii oraz praktycznej nauki języków obcych wymiana to okazja do poszerzania horyzontów, poznawania świata i zawierania nowych, ciekawych przyjaźni.

Przy wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży koordynatorzy z LO w Sędziszowie Młp. i Hans-Ehrenberg-Schule planują kolejną edycję projektu na rok 2020.

Organizatorzy i uczestnicy wymiany składają serdeczne podziękowanie za wsparcie finansowe otrzymane od Starostwa Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)