Uczniowie LO z Sędziszowa Młp. z wizytą na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej.

W dniach 7 i 8 lutego 2013 roku grupa kilkunastu uczniów sędziszowskiego Liceum uczestniczyła  w XX Seminarium „Wybrane problemy chemii” organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej. Wśród uczniów biorących udział w tym wyjeździe znaleźli się tegoroczni maturzyści, wiążący swoją przyszłość ze studiami przyrodniczymi i technicznymi (głównie z klasy 3f oraz 3a, 3b, 3c, 3e) oraz uczniowie z klasy 2f o profilu biologiczno - chemicznym.

Seminarium  składało się z części wykładowej oraz laboratoryjnej. Pierwszy wykład dotyczący ogniw i baterii oraz reakcji w nich zachodzących poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak. Drugi wykład dotyczący izomerii optycznej wygłosił prof. dr hab. inż. Jacek Lubczak. Zagadnienia poruszane podczas wykładów na pewno pozwolą tegorocznym maturzystom na lepsze zrozumienie i utrwalenie wiedzy z zakresu chemii fizycznej i organicznej przed majowym egzaminem dojrzałości.  Część wykładowa odbywała się Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej.

Po zakończeniu części wykładowej uczniowie udali się do laboratoriów Wydziału Chemicznego, gdzie uczestniczyli w zajęciach praktycznych, dotyczących:

• elementów syntezy i analizy związków organicznych,
  • katalizatorów przeniesienia międzyfazowego, klatratów,
  • oznaczania ilościowego metodą spektrofotometrii UV-VIS.

Podczas zajęć laboratoryjnych uczestnicy słuchali wskazówek i uwag profesorów prowadzących zajęcia. Samodzielnie wykonywali doświadczenia z wykorzystaniem dostępnej aparatury, obserwowali zachodzące reakcje chemiczne, wykonywali rysunki, schematy, dokonywali pomiarów, odczytywali ich wyniki, zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Sędziszowscy maturzyści w trakcie pobytu na Wydziale Chemicznym zapoznali się również z ofertą edukacyjną wydziału, specyfiką studiowania oraz warunkami rekrutacji.